Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Cenné rady, ako začať s písaním záverečnej práce

Nech už ste niekoľkými rokmi štúdia preplávali bez väčších ťažkostí, na jeho konci vás minimálne dve finálne prekážky čakajú – záverečná práca a štátna skúška.

Kým na štátnice existuje overený postup „učiť sa, učiť sa, učiť sa“, pri záverečnej práci to až také „jednoduché“ nie je. Číha tu totiž mnoho nástrah a rizík, ktoré ak podceníte, prácu neobhájite. Ako teda začať písať záverečné práce, na čo sa pripraviť a čomu celkom na začiatku venovať pozornosť?

Výber dobrej témy a stanovenie cieľa záverečnej práce

Úplne prvou métou pri písaní bakalárky aj diplomovky je voľba témystanovenie cieľa práce. Určite sa hodí zvoliť si tému, ktorá vás zaujíma, vďaka čomu vám práca na záverečnej práci pôjde lepšie od ruky. Avšak to len v prípade, ak ide o tému dobrú, neopozeranú, stokrát nerozoberanú a s dostatkom relevantných zdrojov.

Taktiež je dobré prebrať si vybranú tému s vedúcim vašej záverečnej práce a vopred zistiť, čo od vás vlastne čaká. Tu je fajn podotknúť, že s dobrým školiteľom sa dohodnete bez problémov, preto by ste aj jeho výberu mali prikladať patričnú vážnosť.

A teraz k cieľu. Stanovte si cieľ, ktorý je splniteľný a skúste si ho hneď na začiatku zadefinovať  aspoň pro seba. Následne sa ho držte a neodbočujte, a to po celú dobu písania záverečnej práce.

Literatúra, ach tá literatúra!

Akonáhle máte zvolenú aj školiteľom odobrenú tému, nič nebráni tomu, aby ste vo voľných chvíľach začali zhromažďovať a čítať odbornú literatúru vrámci tematiky vašej práce. Navštívte univerzitnú i vedeckú knižnicu, kľúčové slová si zadajte aj do internetového vyhľadávača a neopomeňte ani už existujúce záverečné práce na podobnú tému, prípadne vedecké časopisy. Starostlivo si všetky odkazy a poznámky zaznamenávajte, aby ste sa k nim mohli neskôr vrátiť.

Osnova záverečnej práce

Po výbere témy, cieľa aj zháňaní literatúry je čas napísať osnovu záverečnej práce. Osnova, t.j. logická kostra je nevyhnutnou súčasťou predprípravy na tvorbu každej záverečnej práce. Počas celej tvorby práce sa jej totiž budete držať a pomôže vám rozvrhnúť množstvo textu. Taktiež je fajn sa už pri jej písaní zamyslieť aj nad jednotlivými kapitolami a podkapitolami.

Opäť nevynechajte ani vedúceho práce, ktorý by mal osnovu vidieť a skontrolovať. Nielenže sa to vyžaduje, ale zväčša je to i dosť nápomocné. Veď uznajte, málokomu by sa chcelo prepisovať dva týždne pred odovzdávaním celú prácu iba kvôli zle zvolenej osnove. 

Držíme prsty, nech celý „predprípravný“ proces písania záverečnej práce úspešne zvládnete a môžete sa naplno ponoriť do tvorby samotného textu diplomovky či bakalárky. S akýmkoľvek problémom pri písaní práce sa však na nás pokojne obráťte, radi pomôžeme.

Záver bakalárskej práce. Čo by mal obsahovať?

Záver bakalárskej práce píšu študenti vždy s miernou obavou ohľadom dosiahnutých výsledkov, ktoré nevedia správne interpretovať.…

Je predhovor v bakalárskej práci povinný?

Predhovor je jedna z častí záverečnej práce, ktorá v mnohých prácach chýba. Je predhovor povinný? Prečo by ste sa mali rozhodnúť pre…

Abstrakt v bakalárskej práci: Vzor

Abstrakt bakalárskej práce je jedna z povinných kapitol tejto záverečnej práce, z ktorej majú študenti často strach. Ak neviete, čo je to abstrakt,…