Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Súkromné verzus štátne vysoké školy - ktoré sú lepšie?

Na Slovensku máme to šťastie, že prístup k vysokoškolskému vzdelaniu má každý, kto aspoň trochu chce. Naviac bezplatnému. Je to však skutočne šťastie alebo sa to pomaly, no isto obracia proti nám, absolventom?

Čo je lepšie, zvoliť si štúdium na bezplatnej štátnej univerzite, kde však častokrát chýbajú zdroje na kvalitnú výučbu, alebo si musíme priplatiť a ísť za kvalitou na súkromnú vysokú?

Štátne vysoké školy - univerzity

Mladí Slováci berú možnosť bezplatného štúdia na vysokej ako samozrejmosť a príliš si ho nevážia. Nečudo, že v súčasnosti študuje snáď každý. Prečo? Lebo môžeme, lebo je to pohodlné, lebo titul sa už pomaly vyžaduje aj od obyčajnej asistentky či predavačky. Ale takto by to byť predsa nemalo! My, ktorí sme si štúdium na vysokej vysnívali ako niečo špeciálne, čo nám zabezpečí lepšie uplatnenie v praxi a k štúdiu sme pristupovali maximálne zodpovedne, sme z aktuálneho vývoja na Slovensku sklamaní. Veď akoby aj nie, keď realita je taká, že dnes doštuduje prakticky ktokoľvek, bez ohľadu na to, či sa na škole flákal a práce za neho písali iní, alebo si všetko “odmakal” sám. Rozdiel v získanom diplome nie je žiaden, ani v prístupe budúcich zamestnávateľov. A ak namietnete, že predsa len sú výhodou tých poctivých z nás vedomosti získané vysedávaním na prednáškach a seminároch, o tom možno tiež zapochybovať. Naše školstvo, to vysokoškolské nevynímajúc, je totiž v dosť žalostnom stave. Chýbajú peniaze, chýba kvalita. A tak len logicky čoraz viac mladých Slovákov uprednostní platené štúdium na súkromnej vysokej, kde je garantovaná vyššia odbornosť profesorov aj adekvátna príprava na prax.

Súkromné vysoké školy

Áno, rovnováha je dôležitá. A tak, kde zlyháva verejný sektor, nastupuje ten privátny. Nie je zadarmo, no to nie je jeho nevýhodou, práve naopak. Všetko, za čo si platíme si akosi viac ceníme a už dávno neplatí ani to, že súkromná škola je škola nekvalitná, určená iba pre zbohatlíkov, ktorých nikde inde nevzali. Nie, v súčasnosti máme aj na Slovensku niekoľko skutočne kvalitných súkromných vysokých škôl (za všetky spomeňme Paneurópsku vysokú školu), kde vyučujú len tí najlepší z najlepších, a to nielen zo Slovenska, študenti majú naviac modernejšie vyučovanie, čo sa priestorov aj prístupu k vzdelávaniu týka, nehovoriac o kvalitatívne neporovnateľných internátoch, mimoškolských aktivitách a možnosti medzinárodnej spolupráce (či už ide o študenstké výmenné pobyty alebo spoluprácu profesorov na medzištátnej úrovni).

Toto všetko sú obrovské devízy súkromných vysokých škôl, ktoré sú však u nás mnohokrát neprávom podceňované.

Je na každom z nás, akú vysokú si vyberieme. Objektívne je však treba priznať, že s vysokoškolským vzdelávaním to u nás nie je celkom v poriadku. Je čas na zmenu, inak sa z diplomu čoskoro stane len bezcenný zdrap papiera a čas na vysokej časom premárneným.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Vzor bakalárskej práce – kde sa inšpirovať?

Pri písaní bakalárskej práce vám dokáže naozaj intenzívne pomôcť nahliadnutie do iných bakalárskych prác, ktoré v…

Bakalárska práca - počet strán, počet znakov a počet slov

Počet strán, počet slov a počet znakov vo vašej bakalárskej práci vás bude mimoriadne zaujímať najmä kvôli jej rozsahu. V dnešnom člá…

Rozsah bakalárskej práce – závisí aj od témy?

Rozsah bakalárskej práce je často riešená téma, no napriek tomu s ním majú mnohí študenti problém. Vždy sa rieši najmä…