Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

5 druhov diplomových prác, ktoré komisie neznášajú

Chystáte sa na obhajobu a máte mierne obavy ohľadom kvalít vašej záverečnej práce? Nestrávili ste na nej toľko času, aby ste si boli istí jej obsahom a už sa vidíte, ako vás členovia komisie vyprevadia so slovami "uvidíme sa v auguste"? Ak vaša práca patrí do niektorej kategórie v našom zozname, pokojne sa vám to môže stať.

Zase ďalší kompilát

V prípade bakalárskych prác je to ešte ako tak znesiteľné, no aj tie môžu vyzerať trochu inak, než len ako zozbierané a ocitované údaje iných vedcov z kníh a odborných článkov. Ak prídete s takouto diplomovkou pred komisiu, ešte pred dokončením prezentácie vás môžu zastaviť, spýtať sa na vlastný prínos, a ako ho nemáte, pôjdete pekne domov.

Niečo, čo už robil niekto pred vami?

Zapáčil sa vám nejaký výskum a chcete ho robiť rovnako? V poriadku, no použite aspoň inú cieľovú skupinu, iný vitamín, iné prostredie. Keď niekto skúmal vplyv vitamínu C na pečeň, vy si vezmite vitamín D a oči. Keď niekto skúmal % zamestnanosti bezdomovcov, vy si vezmite % nezamestnanosti lekárov.  

Jedna téma za druhou

Váš spolužiak má tému s názvom vývoj dopravnej siete Bratislavy za 20 rokov? Vy si určite neberte vývoj dopravnej siete Košíc. Rovnaká téma aplikovaná na iný geografický celok je tŕňom v oku každého jedného školiteľa alebo člena komisie. V podstate ide o identické práce, len s inými číslami.  

Offtopic

Témy, ktoré zďaleka pripomínajú odbor, ktorý študujete, no v skutočnosti sa opierajú viac o váš koníček alebo hobby a snažia sa ho nejakým spôsobom aplikovať na odbornú tému. Vplyv vážnej hudby na rast fazuliek? Môžete byť operným spevákom lomeno biológom, no takúto tému môžete spracovávať len vo filme Slunce, Seno alebo na strednej škole. Určite nie ako záverečnú prácu.

Neodborné zdroje

Práca, ktorej hlavným oporným bodom sú neodborné zdroje z rôznych pochybných časopisov, novín a internetových stránok, môže mať svojim spôsobom aj zaujímavú myšlienku alebo tému. Ak ju však podložíte neodbornou literatúrou, patri skôr do smetiaka než na obhajobu.

 

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…