Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako získať prax už počas školy?

Ako získať prax už počas školy

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú nielen akademické vedomosti, ale aj praktické skúsenosti v danom odbore. Ako sa teda efektívne zamerať na stáže, či už platené alebo neplatené, a zlomiť paradox, ktorý vzniká požiadavkou na skúsenosti od absolventov?
Aký paradox myslíme? Už zľudovela formulka, že firmy hľadajú mladého ( a lacného ) absolventa s rokmi praxe. Ako ale byť na štartovacej čiare pred ostatnými? Je potrebné si uvedomiť, že aj keď môžete byť so spolužiakmi skvelá partia, na trhu práce sa po skončení vysokej školy z vás stanú priami konkurenti o pracovné miesto.

Stáže: Brána k praktickým skúsenostiam

Stáže sú cestou, ako získať prvé skúsenosti v pracovnom prostredí. Hoci môžu byť neplatené, ich hodnota spočíva v možnosti praktického vyskúšania si teórie v praxi. Študenti by mali aktívne hľadať stáže v oblasti, ktorú študujú, aby získali reálne prepojenie s ich študijným odborom. Ak sa v meste, kde študujete prax v obore hľadá ťažšie, zvážte aj možnosť Erasmu v cudzej krajine, čo vám otvorí nové horizonty a pre budúceho zamestnávateľa je to skvelý signál, že ste prax získali mimo Slovenska.

Je dôležité hľadať prax, ktorá súvisí s oborom štúdia. Týmto spôsobom študent nie len získava relevantné skúsenosti, ale tiež buduje sieť kontaktov v rámci svojho odboru. Firmy sú väčšinou viac naklonené prijímať zamestnancov s predchádzajúcou praxou v danom odvetví.

Navyše po skončení školy môžete zo stáže prejsť plynulo do trvalého pracovného pomeru, bez toho, aby ste museli absolvovať sériu stresujúcich pracovných pohovorov.

Platené vs. neplatené stáže

Otázka platených a neplatených stáží často zaujíma mnohých študentov. Platené stáže môžu predstavovať finančnú výhodu, no neplatené môžu byť rovnako cenné pre získanie skúseností a budovanie vzťahov. Je dôležité zvážiť dlhodobé benefity a možnosť nadviazania trvalých pracovných vzťahov.

Dobrovoľníctvo

Aj dobrovoľnícke aktivity môžu byť pre zamestnávateľa indikátorom, že sa práce nebojíte a uprednostnili ste prácu, resp. prax pred študentským životom. Aj tu môžete nadviazať množstvo kontaktov, ktoré sa vám môžu hodiť pri prechode do zamestnania.

Vlastný projekt

Študenti majú príležitosť vyvíjať projekty, ktoré nespočívajú v komerčnej sfére. Ide o iniciatívy, kde cieľom nie je predaj produktov alebo služieb, ale skôr vytvorenie užitočných nástrojov a riešení, ktoré zlepšia každodenný život komunity. Študenti môžu svoje schopnosti a znalosti využiť na riešenie aktuálnych spoločenských problémov. Môže to byť vytvorenie napr. aplikácie na sledovanie environmentálnych ukazovateľov, alebo platformy na organizovanie dobrovoľníckych akcií v meste.

Prechod medzi školou a zamestnaním môže byť pre mnohých študentov komplikovaný. S praxou ale získa mnohé zručnosti, ktoré mu v pracovnom živote pomôžu. Prvým krokom je ale úspešné ukončenie vysokoškolského štúdia napísaním a obhájením diplomovej práce. S podkladmi pre jej vypracovanie vám radi pomôžeme.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Efektívne učenie na skúšky - ako sa naučiť veľa za krátky čas

  Učenie na vysokej škole môže byť časovo aj tematicky náročné, ale sú existujú metódy, ako sa naučiť veľa za krátky čas. V tomto čl…

Prokrastinácia vysokoškolských študentov. Príčiny, následky a ako s ňou bojovať

Prokrastinácia - odkladať úlohy na neskôr. Pre mnohých študentov vysokých škôl je to nepriateľ, ktorý ich sprevádza po celú…

Ako získať prax už počas školy?

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú…