Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

10 vecí, ktoré si do životopisu nedávajte

 
Sú jednoducho veci, ktoré v životopise nemajú čo hľadať.
Prečo?
Pretože odstrašia nádejných budúcich zamestnávateľov a vy si nimi viac uškodíte, než pomôžete.
A keďže to, aby ste sami sebe podkopávali nádejnú kariéru, rozhodne nechceme, tu vám ich teraz pekne-krásne popíšeme...
 

1. Preklepy a gramatické chyby

Toto vážne nie! Bez ohľadu na pozíciu, o ktorú sa uchádzame či vyštudovaný odbor musíme rátať s tým, že náš životopis sa dostane do rúk profesionálom, ktorí ho budú hodnotiť, aj z formálnej stránky. Neospravedlňuje neznalosť gramatiky ani presnej štruktúry, dnes predsa nie je nič zložité vypracovať si profesionálny štruktúrovaný životopis podľa množstva online vzorov.

2. Príliš neformálny tón

Ten si nechajte na doma alebo pre kamarátov. Životopis berte ako prvú, a často aj poslednú šancu zaujať. A preto si dajte na jeho forme i obsahu záležať.

3. Používanie nevhodného žargónu

S tým súvisí aj nevhodný žargón či dialekt, ani toto rozhodne do oficiálneho styku s personalistom nepatrí. Nech je totiž akýkoľvek vtipkár, zrejme podobnú kreativitu neocení.

4. Príliš veľký rozsah

Byť výstižný, upriamiť pozornosť na vzdelanie aj požadovanú prax, jednoducho upútať tým, čím sa dá a čo si vyžaduje daná pracovná pozícia, kam sa hlásite. Príliš rozvláčny text ocenia možno iba v prípade, že ste nádejný autor hlásiaci sa na stáž kdesi do vydavateľstva...

5. Zbytočné pozadia, rámčeky a iné kreatívne výzdoby

Tie si ušetrite radšej na iné druhy textov, CV má totiž presne danú štruktúru.

6. Neosobná tretia osoba

Píšete o sebe, o svojich skúsenostiach, vedomostiach, nie o niekom neznámom. Hovoriť, resp. písať o sebe v tretej osobe je absolútne nevhodné.

7. Citácie

S tými skončite vo vašej záverečnej práci, a hoci ste si ich obľúbili, do životopisu ich nevkladajte.

8. Emotikony

Je mnoho iných miest a príležitostí, kde nimi pokojne vyjadrujte svoje pocity, kladné či negatívne, ale v životopise to radšej neskúšajte.

9. E-mailová adresa, ktorá nepôsobí veľmi dôveryhodne

Pozor aj na voľbu e-mailovej adresy. Nič vulgárne, ani príliš detinské asi neobstojí, ak však iný mail nemáte, vytvorte si nový, tzv.pracovný, najlepšie tvorený z vášho mena či priezviska. Prílišná kreativita sa ani v tomto smere neodporúča.

10. Nevhodný druh písma

Keď sa neviete rozhodnúť, aký by to mal byť, stavte na klasiku, teda na tie najčastejšie používané typy písma, či už v škole alebo na vzorových formulároch životopisov na internete. Tým rozhodne nič nepokazíte.
 

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…