Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

3 spoločné znaky najprestížnejších univerzít na Slovensku

Univerzít je na Slovensku vcelku dosť, nehovoriac o vysokých školách bez štatútu univerzity a súkromných vysokých, na ktorých študuje čoraz viac mladých Slovákov.

Poviete si, skvelé, stačí si vybrať. Ale na základe čoho, ktoré kritérium je pri voľbe vysokej školy a odboru to rozhodujúce? Ak je to aj pre vás v prvom rade kvalita danej vysokej školy, možno vám trochu pomôžeme zorientovať sa, ktoré univerzity u nás patria medzi najprestížnejšie, aj čo ich všetky spája.

Najprestížnejšie univerzity na Slovensku

1. Vysoký ranking univerzity

Univerzita Komenského v Bratislave je jedinou vysokoškolskou inštitúciou u nás, ktorú si všímajú aj vo svete. Minimálne tí, ktorí vytvárajú rebríček top univerzít. V rámci Ranking by Academic Performance (URAP) sa dostala UK do prvej päťstovky a v rebríčku QS World University Rankings medzi 700 najprestížnejších univerzít vo svete.

A čo hodnotia dané rebríčky, ktorým dominujú univerzitné veľmoci ako Harvard a Oxford? URAP kladie dôraz predovšetkým na počet vedeckých článkov kombinovaný s počtom citácií prác vedcov, rolu zohráva i vedecká produktivita, význam časopisov danej univerzity, ako aj miera spolupráce danej univerzity s inými, zahraničnými univerzitami, čo je vyjadrené celkovým počtom publikácií, ktoré sú výsledkom tejto spolupráce.

V rámci QS World University Rankings sa zasa hodnotí akademická reputácia, reputácia medzi zamestnávateľmi, pomer študentov a akademických pracovníkov, počet citácií, ako aj úspešnosť pri získavaní zahraničných študentov a akademikov.

Je pre vás toto všetko dôležité? V tom prípade hovoríme, hor sa na prestížnu Univerzitu Komenského!

2. Úspešní absolventi              

Bez ohľadu na rôzne svetové rebríčky, ktorých váhu a vážnosť nechceme nijako znižovať, nie sú to práve úspešní absolventi, ktorí sú najvernejším odrazom a dôkazom prestíže tej-ktorej vysokej školy? Preto, ak by sme sa na to pozreli z tohto uhla, top smermi sú v súčasnosti aj u nás technicky zamerané smery – predovšetkým ekonómia, informatika a strojárstvo. A keďže IT-čkárov a ekonómov nie je, zdá sa, stále dosť, ak na to máte, vyberte sa na jednu z troch najprestížnejších technických univerzít u nás – Ekonomickú univerzitu Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, či Technickú univerzitu v Košiciach.

3. Kvalitný pedagogický zbor a priaznivé študijné prostredie

V neposlednom rade však nič nevynahradí dobrého profesora a príjemné študijné prostredie. Aj tým všetkým by mali disponovať tie najprestížnejšie univerzity nielen u nás a my veríme, že tomu tak aj naozaj je. Veď tí najlepší logicky priťahujú zasa len najlepších, nie?

Ktorá vysoká škola na Slovensku je podľa vás tá naj a prečo? 

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…

Záverečné práce

Vysoké školy na Slovensku poskytujú študentom možnosť hlbšie sa ponoriť do svojho odboru prostredníctvom záverečných prác. Tieto pr…

Kvalitatívny výskum v záverečnej práci

Jedným z najdôležitejších prvkov záverečnej práce je výskum, ktorý je poháňaný nielen kvantitatívnymi dátami, ale aj…