Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Abstrakt diplomovej práce rýchlo a jednoducho

Abstrakt je v diplomovej práci neodmysliteľnou súčasťou, bez ktorej by vás na mnohých školách zrejme ani nepustili k obhajobe. Veľa študentov sa obáva toho, ako zvládnu abstrakt napísať, a preto sme sa rozhodli túto problematiku osvetliť v nasledujúcom stručnom článku.

Abstrakt a diplomová práca

Abstrakt v diplomovej práci má rovnako, ako v bakalárskej práci, úlohu oboznámiť zopár vetami potenciálneho čitateľa o tom, čomu sa vlastne práca venuje. Abstrakt býva často jedinou stranou, ktorá je zverejnená napríklad v elektronickej podobe rôznych vedeckých prác predtým, než si prácu stiahnete.

Rozsah abstraktu diplomovky

Abstrakt má vo všetkých typoch vysokoškolských záverečných prác predpísaný rozsah približne na jednu normostranu. V 1 800 znakoch aj s medzerami stručne a jasne opíšete, čomu sa venuje vaša práca, aké postupy, ale aj závery v nej čitateľ môže nájsť a pri akom výskume mu môže vaša práca pomôcť.

V akom jazyku napísať cudzojazyčný abstrakt

Najčastejšie si študenti volia najpoužívanejší svetový jazyk, a teda angličtinu. Abstrakt však môžete napísať aj v akomkoľvek inom cudzom jazyku. Medzi tie často používané patrí nemčina, španielčina, francúzština, ruština, ale aj taliančina. Ak sa v práci zameriavate napríklad na nemecký trh alebo citujete veľa talianskych autorov, je vhodné prispôsobiť k tomu abstrakt.

Čo nepísať do abstraktu vašej diplomovky

Abstrakt nemá byť len akýsi duplikát úvodu alebo predhovoru. Do abstraktu preto nevpisujte konkrétne fakty alebo metódy, ktorým sa venujete v úvode vašej práve. Rovnako doň nepatria ani dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli prácu napísať. Abstrakt sa pravdepodobne najviac podobá resumé, ktoré však v slovenských prácach často nevídame.

Technická stránka abstraktu

Abstrakt musí mať v sebe zakomponované aj technické informácie, ako je názov školy, fakulty, školský rok, meno vás a školiteľa, rozsah práce študijný odbor. Pri zostavení týchto informácií sa obráťte priamo na pracovníkov na katedre, ktorí by vám mali dať k dispozícii muste, ktorý len vypíšte a skopírujete na začiatok vášho abstraktu.

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…