Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Abstrakt diplomovej práce rýchlo a jednoducho

Abstrakt je v diplomovej práci neodmysliteľnou súčasťou, bez ktorej by vás na mnohých školách zrejme ani nepustili k obhajobe. Veľa študentov sa obáva toho, ako zvládnu abstrakt napísať, a preto sme sa rozhodli túto problematiku osvetliť v nasledujúcom stručnom článku.

Abstrakt a diplomová práca

Abstrakt v diplomovej práci má rovnako, ako v bakalárskej práci, úlohu oboznámiť zopár vetami potenciálneho čitateľa o tom, čomu sa vlastne práca venuje. Abstrakt býva často jedinou stranou, ktorá je zverejnená napríklad v elektronickej podobe rôznych vedeckých prác predtým, než si prácu stiahnete.

Rozsah abstraktu diplomovky

Abstrakt má vo všetkých typoch vysokoškolských záverečných prác predpísaný rozsah približne na jednu normostranu. V 1 800 znakoch aj s medzerami stručne a jasne opíšete, čomu sa venuje vaša práca, aké postupy, ale aj závery v nej čitateľ môže nájsť a pri akom výskume mu môže vaša práca pomôcť.

V akom jazyku napísať cudzojazyčný abstrakt

Najčastejšie si študenti volia najpoužívanejší svetový jazyk, a teda angličtinu. Abstrakt však môžete napísať aj v akomkoľvek inom cudzom jazyku. Medzi tie často používané patrí nemčina, španielčina, francúzština, ruština, ale aj taliančina. Ak sa v práci zameriavate napríklad na nemecký trh alebo citujete veľa talianskych autorov, je vhodné prispôsobiť k tomu abstrakt.

Čo nepísať do abstraktu vašej diplomovky

Abstrakt nemá byť len akýsi duplikát úvodu alebo predhovoru. Do abstraktu preto nevpisujte konkrétne fakty alebo metódy, ktorým sa venujete v úvode vašej práve. Rovnako doň nepatria ani dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli prácu napísať. Abstrakt sa pravdepodobne najviac podobá resumé, ktoré však v slovenských prácach často nevídame.

Technická stránka abstraktu

Abstrakt musí mať v sebe zakomponované aj technické informácie, ako je názov školy, fakulty, školský rok, meno vás a školiteľa, rozsah práce študijný odbor. Pri zostavení týchto informácií sa obráťte priamo na pracovníkov na katedre, ktorí by vám mali dať k dispozícii muste, ktorý len vypíšte a skopírujete na začiatok vášho abstraktu.

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…