Ach, tá bakalárka! Ako ju napísať a nestratiť pri tom nervy?
Nervy pri tvorbe záverečnej práce, kto by ich nemal? Viac či menej to postihlo každého študenta, avšak príčiny, prečo stresujeme, môžu byť rôzne. Niekomu sa nechce, iný má na všetko čas alebo je toho času zasa príliš málo, iných vystresuje nedostatok literatúry či nevyhovujúci školiteľ...
Bez ohľadu na to, prečo ste pri či pred tvorbou bakalárky nervózni, skúsime sa stresu pozrieť na zúbok a zbaviť sa ho, aj vďaka dobre mieneným radám našich odborníkov.
Správna motivácia, základ úspechu každej bakalárky
Neprezradíme Vám nič nové ani prevratné, ak napíšeme, že bez poriadnej motivácie nič nejde tak, ako má, respektíve ako by mohlo ísť. Ani učenie a ani písanie bakalárskej práce. Je preto veľmi dobré dať si nejakú adekvátnu motiváciu šitú doslova na mieru, ktorá bude Vaším hnacím motorom v úsilí zvládnuť písanie záverečnej práce aj eliminovať stres z nej. Ten je totiž veľkým demotivátorom, takže o čo silnejšie sa namotivujete, o to menej na Vás bude stres a nervy vplývať.
5 tipov, ako na stres z bakalárky aj bez extra motivácie
Ale nie je to len motivácia, ktorá z nás urobí študentov odolných voči nervom a schopných zvládnuť všetky nástrahy súvisiace s písaním bakalárky bez jediného zaváhania. Čo teda zafunguje v prípade, že aj tá najsilnejšia motivácia zlyháva?
- Myslite pozitívne! Áno, bakalárka je síce vážna vec a je fajn, že to beriete seriózne, ale na druhej strane to ešte nie je koniec sveta. Teda jej nezvládnutie myslíme. Ak si teda vsugerujete, že sa síce budete snažiť zo všetkých síl napísať tú naj bakalárku, no ak by to celkom nevyšlo, nič hrozné sa nedeje, stresu nedáte šancu. A bez stresov ide všetko, aj tvorba záverečnej práce, oveľa jednoduchšie a pohodovejšie.
- Učte sa a píšte vo vhodnom čase. Nie je to len také táranie, aj vedci sa zhodujú v tom, že skutočne existuje dobrý čas na učenie. A za ten najlepší čas na učenie či tvorbu prác sa považuje čas, kedy sme najaktívnejší a najviac nám to páli. Teda ranným vtáčatám najmä ráno a nočným sovám zasa skôr večer.
- Nezabudnite ani na povinné pauzy. Robenie si prestávok je dôležité, taktiež fajn prechádzka na čerstvom vzduchu veľa spraví a dodá unavenému mozgu potrebnú energiu. Ak však nemáte čas či možnosti na prechádzanie sa po vonku, aspoň pravidelne meňte polohu, nech nemáte presedeniny. J
- Fajn je aj klasická metóda, a teda vezmite si pero, papier a robte si vlastné, písané poznámky. Je dokázané, že tým z nás, ktorí si robia a aj sa neskôr učia z vlastnoručných poznámok, sa učí lepšie, ako tým, ktorí sa pozerajú len do počítača.
- A na záver rada nad zlato: dobre spite. Kvalitný spánok je totiž najlepší priateľ každého študenta. Verte nám, my vieme o bakalárkach všetko podstatné.