Aké prílohy (ne)patria do záverečných prác?
Záverečné práce, ktoré neobsahujú žiadne prílohy, majú oveľa slabšiu výpovednú hodnotu. S prílohami priamo v texte, ale aj s tými ,ktoré sú kvôli veľkému rozsahu uverejnené vzadu na konci práce, dokážu čitateľovi jednoduchšie priblížiť pointu celej práce. Aké prílohy môžeme zvoliť?
Analytické
Medzi analytické prílohy zaraďujeme tie, ktoré priamo pracujú s nejakým druhom dát. Najčastejšie sa pracuje s číslami a práve v tomto prípade použijeme najmä grafy a tabuľky, ktorými interpretujeme dôležité informácie, ktoré by sa v texte ľahko stratili. Tabuľka nám všetky čísla pekne uprace, graf ich interpretuje napríklad v stĺpcoch pre porovnanie ich dôležitosti a grafické znázornenie rozdielov.
Obrázkové
Obrázkové prílohy môžu pôsobiť ako všetky ostatné okrem tabuliek a grafov. Nie je to však celkom pravda. Do obrázkových príloh môžeme zaradiť napríklad fotografiu námestia nášho mesta z roku 1900, alebo nákres bunky, ktorú v práci skúmame, od nejakého slávneho vedca. Obrázkové prílohy sú v 90 % prípadov prevzaté a preto nezabudnite dôsledne uviesť autora a celú prílohu striktne "ocitovať".
Schematické
Tento typ príloh je v podstate najodbornejší. Medzi základné schematické prílohy patria napríklad mapy (či už vlastné alebo prevzaté). Do tohto typu príloh môžeme zaradiť aj rôzne schémy a nákresy alebo technické výkresy, ktoré sa najčastejšie používajú na technických fakultách. Opäť tak môžete odinterpretovať funkčnosť vášho prístroja alebo merania aj v grafickej podobe.
Vlastné terénne
V tomto prípade sa najčastejšie používajú fotografie. Malo by ísť prevažne o vaše vlastné fotografie, ich porovnanie so staršími (už nie vlastnými) a podobne. Pri iných odboroch môžete použiť aj snímky vytvorené s pomocou teleskopu, alebo naopak mikroskopu. V tomto ohľade je obmedzujúca len vaša predstavivosť. Nedávno sa vedcom podarilo odfotografovať atóm, ktorý bolo vidno voľným okom. To by bola snímka do záverečnej práce!