Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlásite na slovenskú univerzitu alebo do zahraničia, dobre napísaný životopis vám môže výrazne pomôcť. V tomto článku sa dozviete, čo je to životopis, kedy je potrebný, a nájdete aj ukážku a špecifické rady pre životopis na program Erasmus.

Čo je to životopis?

Životopis je formálny dokument, ktorý poskytuje prehľad o vašom vzdelaní, pracovných skúsenostiach, schopnostiach, záujmoch a ďalších relevantných informáciách. Cieľom životopisu je predstaviť vás ako vhodného kandidáta pre konkrétnu pozíciu alebo program. V prípade uchádzania sa o štúdium na vysokej škole má životopis ukázať vašu akademickú a osobnostnú pripravenosť na štúdium.

Vedeli ste, že...
prvý životopis v histórii bol napísaný v roku 1482? Leonardo da Vinci napísal list vojvodovi z Milána, Ludovico Sforzovi, v ktorom detailne popísal svoje schopnosti a skúsenosti. Tento list, považovaný za prvý životopis, mu mal zabezpečiť prácu ako vojenský inžinier. Leonardo v ňom vyzdvihol svoje zručnosti v konštrukcii mostov, kanálov a vojenských zariadení, čím demonštroval svoj talent a vynaliezavosť.

Kedy je potrebný životopis na vysokú školu na Slovensku a v zahraničí?

Na Slovensku

Na slovenských vysokých školách je životopis vyžadovaný najmä pri uchádzaní sa o špecifické programy alebo študijné odbory, ktoré majú obmedzený počet miest a vysokú konkurenciu. Môže byť tiež potrebný pri žiadostiach o štipendiá alebo interné granty.

V zahraničí

V zahraničí je životopis často jedným z hlavných dokumentov potrebných pri prijímacom konaní na univerzity, najmä v anglicky hovoriacich krajinách. Okrem základných údajov sa kladie dôraz aj na mimoškolské aktivity, dobrovoľnícku činnosť a osobné záujmy, ktoré ukazujú vašu komplexnosť a pripravenosť na štúdium v medzinárodnom prostredí.

Vzor životopisu

Nasledujúca ukážka vám poskytne predstavu o tom, ako by mal váš životopis vyzerať. Tento vzor samozrejme musíte prispôsobiť podľa vlastných potrieb a skúseností.

Ján Novák
Adresa: Hlavná 123, 974 01 Banská Bystrica
Telefón: +421 123 456 789
E-mail: jan.novak@example.com


Vzdelanie

Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica
2019 – 2023

  • Zameranie: matematika a fyzika
  • Priemer známok: 1.2
  • Maturitné skúšky: matematika, fyzika, slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk

Pracovné skúsenosti

Letná brigáda, Knižnica mesta Banská Bystrica
2022

  • Pomoc pri organizovaní knižných podujatí
  • Administratívna práca

Dobrovoľnícka činnosť

Dobrovoľník, Červený kríž
2020 – 2022

  • Pomoc pri organizovaní darcovských akcií
  • Účasť na vzdelávacích seminároch

Záujmy a koníčky

  • Šport: futbal (člen školského tímu), turistika
  • Hudba: hra na gitaru
  • Cestovanie: poznávanie nových krajín a kultúr

Referencie

Referencie dostupné na vyžiadanie

 

Ak sa hlásite na program Erasmus, váš životopis by mal zdôrazniť medzinárodné skúsenosti (ak máte) a predovšetkým jazykové schopnosti a schopnosť prispôsobiť sa novému prostrediu.

Svoje CV zvládnete aj sami, ale s prípravou podkladov bakalárskej alebo diplomovej práce vám radi pomôžeme. Stačí vyplniť jednoduchý nezáväzný formulár a zistite cenu.

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…