Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako je to so zdaňovaním študentských príjmov?

Tí šťastnejší študenti, ktorí majú počas štúdia dostatok času aj na osobný život a prácu, si často nájdu nejaké zamestnanie popri škole. Množstvo z nich však nevie, ako je to so zdaňovaním príjmu, na čo majú nárok a koľko im štát môže reálne zobrať. Na túto tému sa dnes pozrieme.

 

Aký typ zmluvy zvoliť?

Študenti sa najčastejšie uchyľujú k takzvanej práci na dohodu. Sú platení od hodiny alebo sa dohodnú so zamestnávateľom na konkrétnej sume, ktorú za vykonanú prácu dostanú bez ohľadu na počet strávených hodín. Tento typ zmluvy je veľmi jednoduchý a všeobecne akceptovaný ako platný typ pracovnej zmluvy.

Čo živnosť?

Niektorí študenti sa radi chytia možnosti podnikania. Mnoho výhod z toho ale neplynie. Už po prvom roku úspešného podnikania väčšine živnostníkov vzniká povinnosť platiť si sociálne poistenie. Príjmy zo živnosti neprinesú v porovnaní s dohodou študentov žiadne výhody. Akurát si vytvoria problém pri komplikovanejšom daňovom priznaní.

Podávanie daňového priznania

Živnostníci podávajú daňové priznanie do konca marca, v prípade, že požiadajú o odklad, majú čas do konca júna. Daňové priznanie je dlhé, komplikované a najlepšou možnosťou je zaplatiť si účtovníčku (v priemere berú 50 eur za daňové priznanie). Študenti, ktorí pracujú na dohodu a podávajú si daňové priznanie musia vyplniť ten najjednoduchší formulár.

Vrátenie preddavkov na dani

Prečo by si študent podával daňové priznanie? Aby dostal naspäť daň, ktorú automaticky odvádzal štátu. Ak si študent zarobil na brigáde 3000 eur v čistom, ďalších cca 600 mu môže štát vrátiť, ak si včas podá daňové priznanie. Nenechávajte vaše peniaze zbytočne prepadnúť v prospech štátu a pýtajte si ich späť.

Pozor na podvodníkov

Niektorí zamestnávatelia sa vás budú snažiť nalákať na prácu bez zmluvy s výhodnejšími podmienkami. V takom prípade vám však nedajú ani potvrdenie o príjme a tým pádom môžete na akúkoľvek vrátenú daň zabudnúť.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať
Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napí…

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Manažment na rôznej úrovni a v rôznych oblastiach je stále vyhľadávanou pracovnou pozíciou nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak ste…

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Na konci druhého ročníka bakalárskeho stupňa štúdia si aj študenti pedagogiky vyberajú témy svojich budúcich bakalárskych pr…