Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako je to so zdaňovaním študentských príjmov?

Tí šťastnejší študenti, ktorí majú počas štúdia dostatok času aj na osobný život a prácu, si často nájdu nejaké zamestnanie popri škole. Množstvo z nich však nevie, ako je to so zdaňovaním príjmu, na čo majú nárok a koľko im štát môže reálne zobrať. Na túto tému sa dnes pozrieme.

 

Aký typ zmluvy zvoliť?

Študenti sa najčastejšie uchyľujú k takzvanej práci na dohodu. Sú platení od hodiny alebo sa dohodnú so zamestnávateľom na konkrétnej sume, ktorú za vykonanú prácu dostanú bez ohľadu na počet strávených hodín. Tento typ zmluvy je veľmi jednoduchý a všeobecne akceptovaný ako platný typ pracovnej zmluvy.

Čo živnosť?

Niektorí študenti sa radi chytia možnosti podnikania. Mnoho výhod z toho ale neplynie. Už po prvom roku úspešného podnikania väčšine živnostníkov vzniká povinnosť platiť si sociálne poistenie. Príjmy zo živnosti neprinesú v porovnaní s dohodou študentov žiadne výhody. Akurát si vytvoria problém pri komplikovanejšom daňovom priznaní.

Podávanie daňového priznania

Živnostníci podávajú daňové priznanie do konca marca, v prípade, že požiadajú o odklad, majú čas do konca júna. Daňové priznanie je dlhé, komplikované a najlepšou možnosťou je zaplatiť si účtovníčku (v priemere berú 50 eur za daňové priznanie). Študenti, ktorí pracujú na dohodu a podávajú si daňové priznanie musia vyplniť ten najjednoduchší formulár.

Vrátenie preddavkov na dani

Prečo by si študent podával daňové priznanie? Aby dostal naspäť daň, ktorú automaticky odvádzal štátu. Ak si študent zarobil na brigáde 3000 eur v čistom, ďalších cca 600 mu môže štát vrátiť, ak si včas podá daňové priznanie. Nenechávajte vaše peniaze zbytočne prepadnúť v prospech štátu a pýtajte si ich späť.

Pozor na podvodníkov

Niektorí zamestnávatelia sa vás budú snažiť nalákať na prácu bez zmluvy s výhodnejšími podmienkami. V takom prípade vám však nedajú ani potvrdenie o príjme a tým pádom môžete na akúkoľvek vrátenú daň zabudnúť.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…