Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako si vybrať vysokú školu v zahraničí?

Vyberáte si vašu prvú vysokú školu a na Slovensku, prípadne ani v Českej Republike vás žiadna zo škôl a odborov na nich neoslovila? Nevešajte hlavu, stále máte možnosť podať si prihlášku na rôzne prestížne školy v zahraničí. Čo by ste o výbere mali vedieť?

 

Jazyk

Vyberte si školu, ktorú zvládnete aj z jazykového hľadiska. Pre zahraničných študentov sa na Erazme vyučovanie upraví najčastejšie do anglického jazyka. Toto však nie je Erazmus, budete pravdepodobne študovať v štátnom jazyku konkrétnej krajiny. To, že ste mali na strednej 4 roky nemčiny nemusí znamenať, že zvládnete štúdium v nemčine.

Náročnosť štúdia

Je to síce smutné, no je to fakt. Zahraničné školy sú lepšie a náročnejšie, ako tie slovenské. Hlavne tie, ktoré sú ďalej na západ. Štúdium na britskej, nemeckej alebo španielskej univerzite bude diametrálne odlišné od štúdia na univerzite v hornej-dolnej.

Financie

Náklady na štúdium v zahraničí môžu až 10-násobne prevýšiť náklady na štúdium na Slovensku. Tu zoženiete intrák za 50 eur mesačne, v Paríži zoženiete byt na periférii za 500 eur mesačne a budete denne 2 hodiny dochádzať do školy. Berte na vedomie aj to, či si zahraničie môžete dovoliť.

Možnosť zamestnania

Ak si chcete na štúdium zarobiť, informujte sa o možnostiach legálneho zamestnania so zdravotným a sociálnym poistením v zahraničí. Zistite si, koľko môžete zarobiť, ako sa platia dane a na aké výhody máte ako študent nárok.

Bezpečnosť

Hnať sa silou mocou na školu do Kolumbie, Brazílie alebo Juhoafrickej Republiky nemusí byť práve najrozumnejšie. Pred výberom lokality sa naštudujte aj niečo o tamojšej kriminálnej aktivite, prírodných katastrofách a iných nebezpečných aspektoch.

Abstrakt diplomovej práce rýchlo a jednoducho

Abstrakt je v diplomovej práci neodmysliteľnou súčasťou, bez ktorej by vás na mnohých školách zrejme ani nepustili k obhajobe. Veľa študentov sa ob…

Ako vytvoriť obsah diplomovej práce?

Aby bola aj vaša diplomová práca prehľadná, potrebujete zostaviť kvalitný obsah. Nemusíte sa báť, nie je to práca na týždeň, no vytvoriť…

Bakalárska práca z filozofie - ako na ňu?

Filozofia nie je vedný odbor, ktorý, ako sa mnohí mylne domnievajú, je len o nejakých úvahách starých filozofov. Filozofia ako vedný…