Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako správne napísať obsah bakalárskej práce?

Chystáte sa napísanie svojej prvej záverečnej práce a máte problém s tvorbou obsahu? Nezúfajte. Nie ste jediní, ktorým robí obsah nemalé vrásky na čele. V dnešnom článku sa pozrieme, ako by sa mal dobrý obsah v záverečnej práci vyzerať.

Práca musí dávať význam od samého začiatku

Väčšina školiteľov a oponentov pred obhajobou ako prvé zalistuje práve do obsahu. Ostatní členovia komisie rovnako nemajú čas čítať celú prácu, prelistujú si obsah a na základe neho vyvodia závery o celej vašej práci. Obsah je preto dôležitejší, než sa môže na prvý pohľad zdať.  

Ak ste so svojou prácou a jej obsahom spokojní, tvorba samotného obsahu bude pre vás maličkosťou. Na základe skúseností s jeho kontrolou všetkými členmi komisie pomenujte kapitoly tak, aby tie, ktoré majú väčšiu dôležitosť a ste s nimi viac spokojní, boli výrazné a aby sa pri čítaní obsahu každý rozhodol zalistovať práve na stránky týchto kapitol. Slabšie kapitoly schovajte za nenápadné názvy.

Výstižné a zrozumiteľné

Také by mali byť názvy kapitol. Snažte sa vždy presne pomenovať, čo má byť obsahom tej danej kapitoly. Použite čo najmenej a čo najvýstižnejších slov, ktoré presne potenciálneho čitateľa uvedú do toho, o čom pojednáva daná kapitola.

Deľte ich na viac podkapitol

A nezabúdajte ich správne označiť. Kapitoly prvého rádu (hlavné kapitoly) sa označujú číslami 1, 2, 3, … Kapitoly druhého rádu sa označujú číslami 1.2, 1.3, 2.1, 2.2., ...Kapitoly tretieho rádu zase 1.1.1, 1.1.2, a tak ďalej.

Nezabudnite dať do obsahu nejakú kapitolu

Nemusí to byť len niektorá z hlavných číslovaných kapitol. Nezabudnite do obsahu zaradiť a správne očíslovať strany všetkých kapitol, vrátane úvodu, záveru, abstraktu, predhovoru a tak ďalej. Prísnejšia komisia vám môže neúplný obsah vyčítať rovnako ako nepresnú informáciu v práci.

 
Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napí…

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Manažment na rôznej úrovni a v rôznych oblastiach je stále vyhľadávanou pracovnou pozíciou nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak ste…

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Na konci druhého ročníka bakalárskeho stupňa štúdia si aj študenti pedagogiky vyberajú témy svojich budúcich bakalárskych pr…