Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako správne napísať obsah bakalárskej práce?

Chystáte sa napísanie svojej prvej záverečnej práce a máte problém s tvorbou obsahu? Nezúfajte. Nie ste jediní, ktorým robí obsah nemalé vrásky na čele. V dnešnom článku sa pozrieme, ako by sa mal dobrý obsah v záverečnej práci vyzerať.

Práca musí dávať význam od samého začiatku

Väčšina školiteľov a oponentov pred obhajobou ako prvé zalistuje práve do obsahu. Ostatní členovia komisie rovnako nemajú čas čítať celú prácu, prelistujú si obsah a na základe neho vyvodia závery o celej vašej práci. Obsah je preto dôležitejší, než sa môže na prvý pohľad zdať.  

Ak ste so svojou prácou a jej obsahom spokojní, tvorba samotného obsahu bude pre vás maličkosťou. Na základe skúseností s jeho kontrolou všetkými členmi komisie pomenujte kapitoly tak, aby tie, ktoré majú väčšiu dôležitosť a ste s nimi viac spokojní, boli výrazné a aby sa pri čítaní obsahu každý rozhodol zalistovať práve na stránky týchto kapitol. Slabšie kapitoly schovajte za nenápadné názvy.

Výstižné a zrozumiteľné

Také by mali byť názvy kapitol. Snažte sa vždy presne pomenovať, čo má byť obsahom tej danej kapitoly. Použite čo najmenej a čo najvýstižnejších slov, ktoré presne potenciálneho čitateľa uvedú do toho, o čom pojednáva daná kapitola.

Deľte ich na viac podkapitol

A nezabúdajte ich správne označiť. Kapitoly prvého rádu (hlavné kapitoly) sa označujú číslami 1, 2, 3, … Kapitoly druhého rádu sa označujú číslami 1.2, 1.3, 2.1, 2.2., ...Kapitoly tretieho rádu zase 1.1.1, 1.1.2, a tak ďalej.

Nezabudnite dať do obsahu nejakú kapitolu

Nemusí to byť len niektorá z hlavných číslovaných kapitol. Nezabudnite do obsahu zaradiť a správne očíslovať strany všetkých kapitol, vrátane úvodu, záveru, abstraktu, predhovoru a tak ďalej. Prísnejšia komisia vám môže neúplný obsah vyčítať rovnako ako nepresnú informáciu v práci.

 

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…