Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako správne napísať obsah bakalárskej práce?

Chystáte sa napísanie svojej prvej záverečnej práce a máte problém s tvorbou obsahu? Nezúfajte. Nie ste jediní, ktorým robí obsah nemalé vrásky na čele. V dnešnom článku sa pozrieme, ako by sa mal dobrý obsah v záverečnej práci vyzerať.

Práca musí dávať význam od samého začiatku

Väčšina školiteľov a oponentov pred obhajobou ako prvé zalistuje práve do obsahu. Ostatní členovia komisie rovnako nemajú čas čítať celú prácu, prelistujú si obsah a na základe neho vyvodia závery o celej vašej práci. Obsah je preto dôležitejší, než sa môže na prvý pohľad zdať.  

Ak ste so svojou prácou a jej obsahom spokojní, tvorba samotného obsahu bude pre vás maličkosťou. Na základe skúseností s jeho kontrolou všetkými členmi komisie pomenujte kapitoly tak, aby tie, ktoré majú väčšiu dôležitosť a ste s nimi viac spokojní, boli výrazné a aby sa pri čítaní obsahu každý rozhodol zalistovať práve na stránky týchto kapitol. Slabšie kapitoly schovajte za nenápadné názvy.

Výstižné a zrozumiteľné

Také by mali byť názvy kapitol. Snažte sa vždy presne pomenovať, čo má byť obsahom tej danej kapitoly. Použite čo najmenej a čo najvýstižnejších slov, ktoré presne potenciálneho čitateľa uvedú do toho, o čom pojednáva daná kapitola.

Deľte ich na viac podkapitol

A nezabúdajte ich správne označiť. Kapitoly prvého rádu (hlavné kapitoly) sa označujú číslami 1, 2, 3, … Kapitoly druhého rádu sa označujú číslami 1.2, 1.3, 2.1, 2.2., ...Kapitoly tretieho rádu zase 1.1.1, 1.1.2, a tak ďalej.

Nezabudnite dať do obsahu nejakú kapitolu

Nemusí to byť len niektorá z hlavných číslovaných kapitol. Nezabudnite do obsahu zaradiť a správne očíslovať strany všetkých kapitol, vrátane úvodu, záveru, abstraktu, predhovoru a tak ďalej. Prísnejšia komisia vám môže neúplný obsah vyčítať rovnako ako nepresnú informáciu v práci.

 

Ako sa pripraviť na prijímacie skúšky na vysokú školu

  Opakuje sa to každoročne, noví absolventi stredných škôl sa musia rozhodnúť o ďalšom smerovaní ich života. Výber vysokej školy a…

“Erasmus+ “ šanca pre “Vysokoškoláka” na vzdelanie v zahraničí

Erasmus+ je program Európskej únie, ktorý dáva študentom šancu vycestovať za vzdelaním do zahraničia, naučiť sa okrem iného svetový…

Výhody externého štúdia na vysokej škole

Rozhodujete sa, či ísť na vysokú školu, alebo budete radšej študovať externe? Obe formy majú svoje výhody a nevýhody. Dnes sa pozrieme na…