Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako vytvoriť obsah diplomovej práce?

Aby bola aj vaša diplomová práca prehľadná, potrebujete zostaviť kvalitný obsah. Nemusíte sa báť, nie je to práca na týždeň, no vytvoriť skutočne kvalitný obsah vám môže pokojne trvať aj niekoľko hodín a počas kompletizácie práce ho ešte X-krát zmeníte. Čo by ste mali vedieť o tvorbe obsahu diplomovej práce?

Obsah a diplomová práca

Na rozdiel od bakalárskej práce, obsah diplomovej práce bude oveľa rozsiahlejší. Rozsiahle diplomové práce, ktoré dokonca aj prekročia magickú 100-stranovú hranicu, môžu mať obsah pokojne aj na 3 strany. Obsah musí byť prehľadný a musí sa aktualizovať sám. Na to však, dnes existujú šikovné funkcie.

Technická stránka obsahu

Vo väčšine kancelárskych balíčkov, v ktorých študenti píšu svoje záverečné práce, sa dá obsah vložiť ako funkcia. Ak by ste obsah písali manuálne, mohli by ste doň niektorú kapitolu zabudnúť vložiť alebo by sa vám rovno rozhádzalo celé stránkovanie. Funkcia aktualizuje obsah za vás a vytvára ho na základe názvov kapitol označených úrovňami podnadpisov.

„Obsahová“ stránka obsahu

V obsahu teda nájdeme zoznam kapitol a podkapitol všetkých úrovní. Odporúča sa kapitoly deliť na dve až tri (spolu s hlavnou kapitolou teda tri až štyri) pod-úrovne. Názvy kapitol by mali byť stručné a jasné a mali by odzrkadlovať presne to, čo sa v konkrétnej kapitole rieši. Nebojte sa aj dlhších nadpisov.

Postupnosť kapitol

Prvá pomyselná polovica práce by mala byť teoretická a tá druhá zase praktická.  Kapitoly by mali na seba logicky nadväzovať a navzájom sa rozvíjať. Ak sú nejaké dve časti výskumu na rovnakej úrovni čo sa týka dôležitosti, mali by ste ich umiestniť na rovnakú úroveň aj v obsahu (napríklad ako podkapitolu).

Kedy písať obsah diplomovej práce?

Obsah diplomovej práce sa nepíše na začiatku, ani na konci, ale priebežne počas celého písania vašej práce. Vždy, keď zaradíte nejakú novú kapitolu do práce, automaticky si ju skúste prirovnať k obsahu a zvoliť vhodné miesto, kde by mala byť umiestnená. S obsahom môžete pracovať kedykoľvek, keď vás napadne niečo, čo pomôže k jeho vylepšeniu.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…

Efektívne učenie na skúšky - ako sa naučiť veľa za krátky čas

  Učenie na vysokej škole môže byť časovo aj tematicky náročné, ale sú existujú metódy, ako sa naučiť veľa za krátky čas. V tomto čl…

Prokrastinácia vysokoškolských študentov. Príčiny, následky a ako s ňou bojovať

Prokrastinácia - odkladať úlohy na neskôr. Pre mnohých študentov vysokých škôl je to nepriateľ, ktorý ich sprevádza po celú…