Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Aký je rozdiel medzi PhDr. a PhD.?

aky je rozdiel medzi phd a phdr

 

PhDr. a PhD. sú vysokoškolské diplomy, ktoré môžete získať na väčšine slovenských vysokých školách.

Často sa označujú aj ako malý a veľký doktorát. Aký je medzi nimi rozdiel a čo je potrebné k ich získaniu?

Hlavný rozdiel je potrebné hľadať v stupni dosiahnutého vzdelania. Pri predstave doktorátu vás pravdepodobne napadne ďalších 3-5 rokov štúdií na vysokej škole. Po napísaní dizertačnej práce a zložení dizertačných skúšok si môžete za svoje meno napísať skratku PhD.

Ide teda o „veľký“ doktorát. A keďže píšeme o veľkom doktoráte, určite existuje aj malý.
Určite ste sa stretli s titulmi v tvare napr. : JUDr., PhDr., MVDr., MUDr. a podobne. Tieto tituly sa píšu pred menom. Je výsledkom vášho snaženia a napísaním tzv. rigoróznej práce.

Malý doktorát je stále chápaný ako ukončený druhý stupeň vysokoškolského vzdelania. Preto, ak váš vysnívaný zamestnávateľ vyžaduje 3. stupeň dosiahnutého vzdelania, budete musieť vypracovať dizertačnú prácu a ukončiť štúdia s titulom PhD..

To trvá zväčša 3 roky a na rozdiel od malého doktorátu sa vyžaduje aj publikačná činnosť, či vyučovanie. Samozrejmosťou je príprava, písanie a obhajoba dizertačnej práce. Tá by mala mať rozsah 80 – 120 normostrán, čo predstavuje 144 000 – 216 000 znakov.

Aj rigorózna práca vyžaduje čas na prípravu a samotné písanie. Študent však ale nie je „zaťažený“ výučbou, či publikovaním odborných článkov a v podstate má rok na to, aby prácu pripravil a obhájil.

Väčšina študentov si zvolí malý doktorát, pretože vo svojej diplomovej práci často neobsiahnu celú problematiku a v rigoróznej práci idú viac do hĺbky. Výhodou je aj fakt, že tému dokonale poznajú, majú ju v živej pamäti a aj keď z daného odboru nie sú klasické skúšky, je možné, že komisia sa na teoretické znalosti na obhajobe opýta.

Špeciálnym prípadom, kedy sa naozaj oplatí pokračovať s malým doktorátom, sú právnici. Ak si niekto napíše pred meno JUDr. namiesto Mgr., pridáva to v očiach klientov ale aj okolia na význame. Pritom stačí tak „málo“ – napísať a obhájiť rigoróznu prácu.

Má význam získať titul PhD.?

V skutočnosti ide skôr o titul, ktorý nájde uplatnenie viac v akademickom prostredí ako v biznis sfére. V mnohých západných krajinách je tento titul vysoko cenený a tomu prislúcha aj vyšší plat a lepšie kariérne umiestnenie.

Či ste sa rozhodli urobiť si malý alebo veľký doktorát, bude potrebné spracovať rigoróznu, či dizertačnú prácu. Vieme, koľko času môže zabrať príprava. Vyhnite sa stresu a nechajte si vypracovať podklady našimi autormi.

Vyplňte nezáväznú cenovú ponuku.

 

Podklady k rigoróznej alebo dizertačnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…