Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Aký je rozdiel medzi PhDr. a PhD.?

aky je rozdiel medzi phd a phdr

 

PhDr. a PhD. sú vysokoškolské diplomy, ktoré môžete získať na väčšine slovenských vysokých školách.

Často sa označujú aj ako malý a veľký doktorát. Aký je medzi nimi rozdiel a čo je potrebné k ich získaniu?

Hlavný rozdiel je potrebné hľadať v stupni dosiahnutého vzdelania. Pri predstave doktorátu vás pravdepodobne napadne ďalších 3-5 rokov štúdií na vysokej škole. Po napísaní dizertačnej práce a zložení dizertačných skúšok si môžete za svoje meno napísať skratku PhD.

Ide teda o „veľký“ doktorát. A keďže píšeme o veľkom doktoráte, určite existuje aj malý.
Určite ste sa stretli s titulmi v tvare napr. : JUDr., PhDr., MVDr., MUDr. a podobne. Tieto tituly sa píšu pred menom. Je výsledkom vášho snaženia a napísaním tzv. rigoróznej práce.

Malý doktorát je stále chápaný ako ukončený druhý stupeň vysokoškolského vzdelania. Preto, ak váš vysnívaný zamestnávateľ vyžaduje 3. stupeň dosiahnutého vzdelania, budete musieť vypracovať dizertačnú prácu a ukončiť štúdia s titulom PhD..

To trvá zväčša 3 roky a na rozdiel od malého doktorátu sa vyžaduje aj publikačná činnosť, či vyučovanie. Samozrejmosťou je príprava, písanie a obhajoba dizertačnej práce. Tá by mala mať rozsah 80 – 120 normostrán, čo predstavuje 144 000 – 216 000 znakov.

Aj rigorózna práca vyžaduje čas na prípravu a samotné písanie. Študent však ale nie je „zaťažený“ výučbou, či publikovaním odborných článkov a v podstate má rok na to, aby prácu pripravil a obhájil.

Väčšina študentov si zvolí malý doktorát, pretože vo svojej diplomovej práci často neobsiahnu celú problematiku a v rigoróznej práci idú viac do hĺbky. Výhodou je aj fakt, že tému dokonale poznajú, majú ju v živej pamäti a aj keď z daného odboru nie sú klasické skúšky, je možné, že komisia sa na teoretické znalosti na obhajobe opýta.

Špeciálnym prípadom, kedy sa naozaj oplatí pokračovať s malým doktorátom, sú právnici. Ak si niekto napíše pred meno JUDr. namiesto Mgr., pridáva to v očiach klientov ale aj okolia na význame. Pritom stačí tak „málo“ – napísať a obhájiť rigoróznu prácu.

Má význam získať titul PhD.?

V skutočnosti ide skôr o titul, ktorý nájde uplatnenie viac v akademickom prostredí ako v biznis sfére. V mnohých západných krajinách je tento titul vysoko cenený a tomu prislúcha aj vyšší plat a lepšie kariérne umiestnenie.

Či ste sa rozhodli urobiť si malý alebo veľký doktorát, bude potrebné spracovať rigoróznu, či dizertačnú prácu. Vieme, koľko času môže zabrať príprava. Vyhnite sa stresu a nechajte si vypracovať podklady našimi autormi.

Vyplňte nezáväznú cenovú ponuku.

 

Podklady k rigoróznej alebo dizertačnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako získať prax už počas školy?

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú…

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Leto medzi maturitou a začiatkom novej etapy na vysokej škole je z pohľadu študenta najdlhšie, aké mu náš školský systém pon…

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…