Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Bakalárska práca: Dôležité detaily, ktoré pri jej tvorbe neopomeňte!

Pri písaní záverečných prác je treba myslieť na mnoho vecí. Dodržať stanovenú štruktúru, formu, obsah nech je dostatočne odborný, no zároveň aby bolo v práci cítiť prínos Vás, autora. Nie je to jednoduché, a to ani nehovoríme o množstve zdanlivo nepodstatných detailov, ktoré však podstatné sú. Na čo teda rozhodne nezabudnite pri písaní Vašej bakalárky? Poradíme Vám.

Úvodný obsah

Pozor na autorský plurál aj interpunkčné znamienka v bakalárke!

Bakalárska práca so sebou nesie nutnosť veľkej dôslednosti pri písaní a dávať pozor na gramatické a štylistické chyby. Rozhodne sa vyvarujte nespisovných prekladov! Najmä pri čerpaní z českej literatúry máme často tendenciu používať čechizmy, čo je však v akejkoľvek záverečnej práci, ktorá je považovaná za odborný text, neprípustné!

Ďalším „detailom” je, že bakalárska práca sa píše autorským plurálom, t.j. v 1. osobe množného čísla, prípadne pasívnou konštrukciou, teda sa nepoužíva žiadna osoba – práca obsahuje, predpokladá sa, dá sa povedať...

Obozretnosť je vítaná aj pri interpunkčných znamienkach, keďže za každým jedným, či už ide o bodku, čiarku, výkričník alebo otáznik, musí byť medzera.

Rozsah bakalárskej práce

A čo s rozsahom záverečnej práce? Je to na nás, na koľko strán bakalárky sa zmôžeme alebo aj tu platia striktné pravidlá? Áno, ako inak, platia a je jasne rozlíšené, v akom stranovom rozpätí sa má ktorá záverečná práca pohybovať. Kým rozsah bakalárskej práce je od 30 do 40 strán, pri diplomovke sa už zapotíme o čosi viac, nakoľko má mať aspoň 50, maximálne 70 strán. Dajte však pozor aj na to, že celkový počet strán ešte nie je totožný s rozsahom práce, pretože do rozsahu sa ráta úvod, hlavná textová časť, záver aj zoznam použitej literatúry!

Obsah bakalárskej práce

Vstupná časť bakalárky obsahuje titulný list, abstrakt,  predhovor a obsah.

Na titulnom liste sú napísané základné údaje, ako je názov fakulty a názov práce, meno školiteľa, meno autora práce, názov predmetu, ktorý žiak študuje a rok  a mesto, v ktorom sa fakulta nachádza.

Názorný  obrázok:

 

Bakalárska práca ako celistvý text s odbornými termínmi

Bakalárku , ako aj diplomovku a iné záverečné práce, píšte vždy v bloku, pričom za žiadnych okolností nevynechávajte riadky. Iba pod každým nadpisom kapitoly a podkapitoly vynechajte riadok.

Pozor aj na to, aby bola každá nová kapitola, avšak nie podkapitola na novej strane! Netvorte ani príliš krátke kapitoly či podkapitoly a nech ich názvy nie sú tvorené otázkou.

Pokiaľ ide o jazyk v bakalárke, ten musí byť odborný. Vyhnite sa hovorovým či slangovým formuláciám, ktoré by znižovali dôveryhodnosť celej práce. Používajte preto len odbornú terminológiu vrámci odboru, z ktorého píšete Vašu bakalársku prácu.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok, aj na tému bakalárska práca, sme tu pre Vás.

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej bakalárskej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…

Záverečné práce

Vysoké školy na Slovensku poskytujú študentom možnosť hlbšie sa ponoriť do svojho odboru prostredníctvom záverečných prác. Tieto pr…

Kvalitatívny výskum v záverečnej práci

Jedným z najdôležitejších prvkov záverečnej práce je výskum, ktorý je poháňaný nielen kvantitatívnymi dátami, ale aj…