Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Bakalárska práca: Dôležité detaily, ktoré pri jej tvorbe neopomeňte!

Pri písaní záverečných prác je treba myslieť na mnoho vecí. Dodržať stanovenú štruktúru, formu, obsah nech je dostatočne odborný, no zároveň aby bolo v práci cítiť prínos Vás, autora. Nie je to jednoduché, a to ani nehovoríme o množstve zdanlivo nepodstatných detailov, ktoré však podstatné sú. Na čo teda rozhodne nezabudnite pri písaní Vašej bakalárky? Poradíme Vám.

Pozor na autorský plurál aj interpunkčné znamienka v bakalárke!

Bakalárska práca so sebou nesie nutnosť veľkej dôslednosti pri písaní a dávať pozor na gramatické a štylistické chyby. Rozhodne sa vyvarujte nespisovných prekladov! Najmä pri čerpaní z českej literatúry máme často tendenciu používať čechizmy, čo je však v akejkoľvek záverečnej práci, ktorá je považovaná za odborný text, neprípustné!

Ďalším „detailom” je, že bakalárska práca sa píše autorským plurálom, t.j. v 1. osobe množného čísla, prípadne pasívnou konštrukciou, teda sa nepoužíva žiadna osoba – práca obsahuje, predpokladá sa, dá sa povedať...

Obozretnosť je vítaná aj pri interpunkčných znamienkach, keďže za každým jedným, či už ide o bodku, čiarku, výkričník alebo otáznik, musí byť medzera.

Rozsah bakalárskej práce

A čo s rozsahom záverečnej práce? Je to na nás, na koľko strán bakalárky sa zmôžeme alebo aj tu platia striktné pravidlá? Áno, ako inak, platia a je jasne rozlíšené, v akom stranovom rozpätí sa má ktorá záverečná práca pohybovať. Kým rozsah bakalárskej práce je od 30 do 40 strán, pri diplomovke sa už zapotíme o čosi viac, nakoľko má mať aspoň 50, maximálne 70 strán. Dajte však pozor aj na to, že celkový počet strán ešte nie je totožný s rozsahom práce, pretože do rozsahu sa ráta úvod, hlavná textová časť, záver aj zoznam použitej literatúry!

Bakalárska práca ako celistvý text s odbornými termínmi

Bakalárku , ako aj diplomovku a iné záverečné práce, píšte vždy v bloku, pričom za žiadnych okolností nevynechávajte riadky. Iba pod každým nadpisom kapitoly a podkapitoly vynechajte riadok.

Pozor aj na to, aby bola každá nová kapitola, avšak nie podkapitola na novej strane! Netvorte ani príliš krátke kapitoly či podkapitoly a nech ich názvy nie sú tvorené otázkou.

Pokiaľ ide o jazyk v bakalárke, ten musí byť odborný. Vyhnite sa hovorovým či slangovým formuláciám, ktoré by znižovali dôveryhodnosť celej práce. Používajte preto len odbornú terminológiu vrámci odboru, z ktorého píšete Vašu bakalársku prácu.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok, aj na tému bakalárska práca, sme tu pre Vás.

Týchto 5 výživových doplnkov vám pomôže dopísať záverečnú prácu

Napísanie záverečnej práce môže byť náročné a študenti často hľadajú rôzne metódy, ktoré by im s týmto procesom…

Prednášky nie sú holubník – čo od vás môže prednášajúci vyžadovať?

Prednášky sú pre mnohých študentov ako nutné zlo a snažia sa chodiť len na cvičenia a semináre. Aj účasť na prednáške však…

Ako sa pustiť do písania záverečnej práce?

Samotná práca (alebo akákoľvek iná povinnosť, ktorú musíme vykonať) často nie je až taká náročná. Najväčším probl…