Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napísané a originálnych tém je ako šafranu. My sme pre vás nachystali niekoľko tipov na témy bakalárok z odboru psychológie, s ktorými určite vystúpite z davu nudných tém a kompilátov cudzích myšlienok.

Psychológia a bakalárska práca

Bakalárska práca alebo diplomová práca zo psychológie sa môže stať vaším celoživotným dielom v pravom slova zmysle. Ak tému správne naštartujete už na bakalárskom stupni, na magisterskom ju môžete rozšíriť a na rigoróznom konaní dokončiť. Dôležité je vybrať si rozsiahlu tému, ktorú je možné spracovávať postupne, rozšíriť ju o viac informácií, rôznych uhlov pohľadu či dokonca porovnanie viacerých prístupov s odstupom času. Čo všetko môžete v bakalárke zo psychológie spracovať? 

Vyberte si konkrétnu skupinu obyvateľstva

Nerobte všeobecnú tému, analýzu niečoho, čo už analyzované bolo, alebo kompilát iných odborných prác. Vyberte si konkrétnu skupinu obyvateľstva v KONKRÉTNOM regióne a čase (ľudia bez domova v Bratislave v roku 2022, Marginalizované rómske komunity na východe v roku 2023, Zdravotne znevýhodnení ľudia vo veku 50 + rokov a ich schopnosť sa zamestnať). Následne môžete pristúpiť k ďalším častiam práce.

Spracujte vybranú hypotézu

S vybranou skupinou následne môžete spracovať konkrétny problém. Dokážu sa zdravotne znevýhodnení ľudia alebo marginalizovaní občania zamestnať? V akom odvetví pracujú a v ktorom regióne majú lepšie možnosti? Ako tento stav vplýva na ich mentálne zdravie z pohľadu psychológie? Alebo aké psychologické dôvody stoja za závislosťou na alkohole a následnou stratou bývania konkrétnych ľudí na ulici?

Porovnajte výsledky s inými podobnými prácami

Je dosť možné, že podobnú prácu už niekto s rovnakou komunitou ľudí spracoval, ale napríklad pred 20 rokmi a v inom regióne. Takéto práce vám ponúknu skvelý oporný bod. Môžete sa nimi nielen inšpirovať, ale aj s nimi porovnať svoju vlastnú prácu a napríklad ukázať, ako sa mentálny stav nejakej skupiny obyvateľstva mení v čase a priestore.

Urobte závery a navrhnite riešenia

Mohol by štát investovať viac prostriedkov do psychologických protialkoholických poradní? Ako pomôcť ľuďom, ktorí sa vyrovnávajú so stratou bývania alebo s nemožnosťou sa zamestnať? Konkrétne návrhy vo vašej práci môžu byť odrazovým mostíkom pre rôzne neziskové organizácie, ale aj štát.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…

Záverečné práce

Vysoké školy na Slovensku poskytujú študentom možnosť hlbšie sa ponoriť do svojho odboru prostredníctvom záverečných prác. Tieto pr…

Kvalitatívny výskum v záverečnej práci

Jedným z najdôležitejších prvkov záverečnej práce je výskum, ktorý je poháňaný nielen kvantitatívnymi dátami, ale aj…