Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Za štúdiom mimo Slovenska: Ktorá vysoká škola v zahraničí stojí za to?

Vysokoškolské štúdium v zahraničí vás nemusí finančne zruinovať, stačí získať plne hradené štipendium a všetky bežné výdavky spojené so štúdiom zahŕňajúce školné, ubytovanie, stravovanie a cestovné máte preplatené. V danom prípade dokonca štúdium na zahraničnej vysokej vyjde lacnejšie ako u nás doma. 

Tak prečo to neskúsiť a nespoznať niektorú z cudzích krajín? Nehovoriac o tom, že mnohé univerzity v Anglicku či Spojených štátoch patria medzi tie najprestížnejšie na svete.

Štúdium v zahraničí 

Ak by vám však šťastie pri získaní štipendia neprialo, nezúfajte. Sen o štúdiu za hranicami nie je hneď stratený, iba je treba hľadať iné cestičky, ako ho zrealizovať. Veľmi častou možnosťou sú tzv. nekomerčné pôžičky na štúdium, ktoré mnohé krajiny na čele s Veľkou Britániou poskytujú. A v niektorých krajinách, v Dánsku napríklad, je zasa štúdium celkom bezplatné.

V krajinách Európskej únie sa však poplatky za vysokoškolské štúdium veľmi líšia. Kým niekde je to skutočne celkom zadarmo, prípadne ide o niekoľko sto eur ročne, sú štáty, kde je štúdium na vysokej veľmi drahý špás, keďže poplatky za univerzitu a všetko s tým spojené sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc ročne. 

Kvalita vysokých škôl v zahraničí

Významnú úlohu pri rozhodovaní, kam za zahraničným štúdiom, však okrem poplatkov zaň zohráva aj kvalita danej vysokej a celkovo školstva ako takého v tej-ktorej krajine. Je treba povedať, že v Európe je množstvo špičkových univerzít, ktoré sa každoročne umiestňujú na popredných priečkach rôznych svetových rebríčkov hodnotiacich úroveň vysokoškolského vzdelania na jednotlivých univerzitách.

Objektívne sú najkvalitnejšie vysoké školy v Nemecku a vo Veľkej Británii na čele s Oxfordom, Cambridge a Freie Universität a Technische Universität v Berlíne. Do prvej 50-tky najprestížnejších univerzít sa však podarilo dostať aj Karlovej Univerzite v Prahe, čo tiež zvyšuje jej kredit a obľúbenosť medzi slovenskými nádejnými vysokoškolákmi.

Tak čo vy a štúdium na vysokej v zahraničí? Ste za alebo radšej ostanete študovať doma?

S týmto rozhodnutím vám nepomôžeme, ale keby ste potrebovali pomôcť so záverečnou alebo inou vysokoškolskou prácou, pokojne sa na nás obráťte.

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napí…

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Manažment na rôznej úrovni a v rôznych oblastiach je stále vyhľadávanou pracovnou pozíciou nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak ste…

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Na konci druhého ročníka bakalárskeho stupňa štúdia si aj študenti pedagogiky vyberajú témy svojich budúcich bakalárskych pr…