Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Chcem ísť na vysokú! Zn. Budem ekonóm

Študovať ekonómiu a príbuzné smery nemôže každý. Hoci sú to odbory lákavé, byť úspešným finančným poradcom či špecialistom na marketing si vyžaduje isté predpoklady. Iba ak ich máte, môžete pomýšľať na štúdium na niektorej ekonomickej vysokej škole.

Aké sú možnosti a čo všetko štúdium ekonomických smerov obnáša? Ak váhate a neviete, čo presne ísť študovať, poradíme vám...

Vysoká škola ekonomická: Pre koho je štúdium vhodné?

Top ekonomické študijné smery

Byť ekonómom či skrátka frajerom na financie neznie zle. Aj preto sa vysoké školy ekonomické tešia stále veľkej obľube. Navyše, v  rámci štúdia na ekonomických fakultách si môžete vybrať z nepreberného množstva odborov. Najčastejšími a najvyhľadávanejšími sú však bez pochýb samotná ekonómia, manažment, financie, daňové poradenstvo, verejná správa, marketing či medzinárodný obchod.

Štúdium je taktiež dobrou predprípravou na prácu v štátnej sfére.

Predpoklady na dráhu ekonóma

Čo všetko potrebujete mať, aby ste mohli raz úspešne absolvovať vysokú ekonomickú? V prvom rade je nevyhnutné dobré logické myslenie, zmysel pre systematickosť a kladný vzťah k matematike. Veď čísla, čísla a ešte raz čísla, to bude váš denný chlebíček nielen na škole, ale i po nej.

Neodporúčame podceniť ani jazykovú pripravenosť. Znalosť cudzích jazykov nemusí byť síce u niektorých, takto zameraných profesií nutnosťou, avšak ich význam sa stále zvyšuje. Preto budete musieť dobre zvládnuť minimálne jeden svetový jazyk aj príslušnú ekonomickú terminológiu v ňom.

A v neposlednom rade je súčasťou takéhoto štúdia absolvovanie odbornej praxe. Väčšina študentov ekonómie sa snaží získať adekvátne pracovné skúsenosti už behom školy, keďže tak nadviažu cenné kontakty a získajú prax. Byť totiž „iba“ absolventom ekonómie s nulovými skúsenosťami nie je žiadna výhra ani garancia ničoho.

S ekonomickým vzdelaním síce máte možnosť hľadať si zamestnanie ako v súkromnej, tak v štátnej sfére, ale prácu snov získajú len tí najlepší z najlepších. A tiež, ak by ste uvažovali o vlastnom podnikaní, ekonomické znalosti sa rozhodne zídu, ale aj skúsenosti a kontakty.

Sme teda opäť na začiatku. Áno, študovať ekonómiu nie je márne, ale ak už, vyťažte zo štúdia aj možností, ktoré sa vám počas neho ponúknu, maximum. Nech vám po jeho skončení ostane v ruke aj o čosi viac, než len diplom.

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…