Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Čo by mala obsahovať mapa v záverečnej práci

Rozhodli ste sa do vašej diplomovky alebo bakalárky umiestniť mapu? Alebo máte vyslovene geograficko-priestorovú tému a tých máp potrebujete viac? V takom prípade máte dve možnosti, stiahnuť hotovú mapu z internetu alebo vytvoriť vlastnú. My sa dnes pozrieme na pravidlá, ktoré využijete pri oboch týchto možnostiach. 

Prevzatá mapa 

Ak sa rozhodnete použiť vo vašej práci nejakú prevzatú mapu, uistite sa, že údaje v nej sú správne a že ju vypracovával nejaký skúsený geograf. Tieto veci nemusíte riešiť v prípade, že je mapa prevzatá vyslovene z vysokoškolských skrípt alebo iných kvalitných študijných materiálov. Nedávajte do práce len tak hocakú mapu, buďte si istí, že mapa poskytuje relevantné informácie k téme vašej záverečnej práce a nedávate ju ako prílohu len preto, že žiadne iné nemáte. Takáto mapa musí obsahovať všetky ostatné veci, ktoré rozoberieme v ďalších bodoch.

Kompas

Malá šípka naznačujúca sever je na mape nevyhnutná. Vďaka tomu si čitateľ vie vytvoriť predstavu o svetových stranách v prípade, že by bola mapa orientovaná inak. 

Mierka

Aké veľké je územie zobrazované na mape v skutočnosti? Mierky 1:20 000 alebo 1:300 000 sú síce fajn, no reálne si nikto nenbude prepočítavať, že keď je jeden centimeter 20 000 centimetrov, tak 15 centimetrová mapa bude mať 300 000 centimetrov v skutočnosti, a to jeeee.... Nie. Nakreslite grafickú mierku. Odstupňovanú podľa veľkosti zobrazovanej plochy na pzdĺžnom útvare so Šachovnicovým vzorom.

Legenda

V legende sú obsiahnuté všetky informácie o údajoch, ktoré sa vyskytujú v mape. Zaznečte všetky línie, body, farby, tvary, piktogramy, kartogramy aj kartodiagramy a vysvetlite, čo znamenajú.

Zdroje

Do spodnej časti mapy ezabudnitek roektne ocitovať použité zdroje tak, ako ste zvyknutí z normálnych kapitol v diplomovej práci.

Autor

Na úplný záver sa nezabudnite podpísať, aby aj vašu mapu mohol v budúcnosti niekto použiť.

 

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napí…

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Manažment na rôznej úrovni a v rôznych oblastiach je stále vyhľadávanou pracovnou pozíciou nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak ste…

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Na konci druhého ročníka bakalárskeho stupňa štúdia si aj študenti pedagogiky vyberajú témy svojich budúcich bakalárskych pr…