Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Čo by mala obsahovať mapa v záverečnej práci

Rozhodli ste sa do vašej diplomovky alebo bakalárky umiestniť mapu? Alebo máte vyslovene geograficko-priestorovú tému a tých máp potrebujete viac? V takom prípade máte dve možnosti, stiahnuť hotovú mapu z internetu alebo vytvoriť vlastnú. My sa dnes pozrieme na pravidlá, ktoré využijete pri oboch týchto možnostiach. 

Prevzatá mapa 

Ak sa rozhodnete použiť vo vašej práci nejakú prevzatú mapu, uistite sa, že údaje v nej sú správne a že ju vypracovával nejaký skúsený geograf. Tieto veci nemusíte riešiť v prípade, že je mapa prevzatá vyslovene z vysokoškolských skrípt alebo iných kvalitných študijných materiálov. Nedávajte do práce len tak hocakú mapu, buďte si istí, že mapa poskytuje relevantné informácie k téme vašej záverečnej práce a nedávate ju ako prílohu len preto, že žiadne iné nemáte. Takáto mapa musí obsahovať všetky ostatné veci, ktoré rozoberieme v ďalších bodoch.

Kompas

Malá šípka naznačujúca sever je na mape nevyhnutná. Vďaka tomu si čitateľ vie vytvoriť predstavu o svetových stranách v prípade, že by bola mapa orientovaná inak. 

Mierka

Aké veľké je územie zobrazované na mape v skutočnosti? Mierky 1:20 000 alebo 1:300 000 sú síce fajn, no reálne si nikto nenbude prepočítavať, že keď je jeden centimeter 20 000 centimetrov, tak 15 centimetrová mapa bude mať 300 000 centimetrov v skutočnosti, a to jeeee.... Nie. Nakreslite grafickú mierku. Odstupňovanú podľa veľkosti zobrazovanej plochy na pzdĺžnom útvare so Šachovnicovým vzorom.

Legenda

V legende sú obsiahnuté všetky informácie o údajoch, ktoré sa vyskytujú v mape. Zaznečte všetky línie, body, farby, tvary, piktogramy, kartogramy aj kartodiagramy a vysvetlite, čo znamenajú.

Zdroje

Do spodnej časti mapy ezabudnitek roektne ocitovať použité zdroje tak, ako ste zvyknutí z normálnych kapitol v diplomovej práci.

Autor

Na úplný záver sa nezabudnite podpísať, aby aj vašu mapu mohol v budúcnosti niekto použiť.

 

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…

Efektívne učenie na skúšky - ako sa naučiť veľa za krátky čas

  Učenie na vysokej škole môže byť časovo aj tematicky náročné, ale sú existujú metódy, ako sa naučiť veľa za krátky čas. V tomto čl…

Prokrastinácia vysokoškolských študentov. Príčiny, následky a ako s ňou bojovať

Prokrastinácia - odkladať úlohy na neskôr. Pre mnohých študentov vysokých škôl je to nepriateľ, ktorý ich sprevádza po celú…