Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Dobrá verzus zlá bakalárka: 5 hlavných rozdielov

Dokopať sa k napísaniu bakalárskej práce je jedna vec, no vytvoriť prácu, čo skutočne stojí za to a spĺňa všetky predpoklady, je vec druhá. Tá dôležitejšia.

Čo teda odlišuje dobrú bakalárku od tej menej vydarenej? Podľa nás aj týchto 5 podstatných rozdielov...

Dobrá vs. zlá bakalárska práca

Požadovaná forma bakalárskej práce

Každá škola má svoju vlastnú metodiku a je dobré sa s ňou hneď na začiatku práce na bakalárke oboznámiť a držať sa jej. To sa týka aj formátovania textu, pretože sa často stáva, že študent v snahe nezdržiavať sa „zbytočnosťami“ začne prácu písať len tak, ako príde, pričom sa spolieha na to, že po jej dokončení dokument len jednoducho preformátuje do požadovanej podoby. Ibaže málokto končí s tvorbou bakalárky v pokoji a v predstihu, zväčša je to skôr plné zmätku, paniky a isté je jediné: nič sa nestíha. Takže často na formátovanie textu už akosi nezvýši čas, čo je veľká škoda a zbytočná strata dobrých bodov od komisie pri obhajobách.

Chyby a preklepy v bakalárke

Častým problémom sú aj chyby a preklepy, ktorých sa študenti pri písaní bakalárok dopúšťajú a ani si ich po sebe neopravia. Je fajn si preto nechať prácu ešte pred vytlačením a odovzdaním skontrolovať niekým, na koho je spoľahnutie, možno vedúcim práce, ak bude ochotný.

Nevhodne stanovený cieľ práce

Cieľ bakalárskej práce by mal byť dostatočne konkrétny a musí v sebe zahŕňať prínos študenta danej téme i vednému odboru. A na dosiahnutie stanoveného cieľa je následne dôležité zvoliť si správnu metodiku práce, ktorú aj aplikujeme.

Chýba vlastný prínos autora

Čoraz častejšie sa objavujú bakalárske práce, ktoré majú charakter rešerše a chýba osobný prínos autora. Takúto prácu však nie je možné akceptovať, a teda ani pozitívne ohodnotiť a úspešne obhájiť.

Taktiež, ak bakalárska práca obsahuje čísla či výpočty, je nutné, aby boli v texte aj vyhľadateľné a preskúmateľné.

Lepšie je začať s písaním bakalárky skôr...

Piatym, no možno najpodstatnejším rozdielom medzi dobrou a nie až tak vydarenou bakalárkou je celkový prístup študenta k jej tvorbe. Tí svedomití vedia, či prinajmenšom aspoň tušia, že čím skôr s ňou začnú, tým viac času na písanie budú mať. A ako isto uznáte, bez stresu ide všetko, aj tvorba bakalárky, podstatne jednoduchšie.

Rozhodne sa aj ľahšie vyhnete všetkým vyššie zmieneným chybám, ktoré robia zlú bakalárku zlou a odlišujú ju od tej dobrej.

V prípade akýchkoľvek nejasností a otázok sa nám pokojne ozvite, sme tu pre vás.

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…