Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Dobrá verzus zlá bakalárka: 5 hlavných rozdielov

Dokopať sa k napísaniu bakalárskej práce je jedna vec, no vytvoriť prácu, čo skutočne stojí za to a spĺňa všetky predpoklady, je vec druhá. Tá dôležitejšia.

Čo teda odlišuje dobrú bakalárku od tej menej vydarenej? Podľa nás aj týchto 5 podstatných rozdielov...

Požadovaná forma bakalárskej práce

Každá škola má svoju vlastnú metodiku a je dobré sa s ňou hneď na začiatku práce na bakalárke oboznámiť a držať sa jej. To sa týka aj formátovania textu, pretože sa často stáva, že študent v snahe nezdržiavať sa „zbytočnosťami“ začne prácu písať len tak, ako príde, pričom sa spolieha na to, že po jej dokončení dokument len jednoducho preformátuje do požadovanej podoby. Ibaže málokto končí s tvorbou bakalárky v pokoji a v predstihu, zväčša je to skôr plné zmätku, paniky a isté je jediné: nič sa nestíha. Takže často na formátovanie textu už akosi nezvýši čas, čo je veľká škoda a zbytočná strata dobrých bodov od komisie pri obhajobách.

Chyby a preklepy v bakalárke

Častým problémom sú aj chyby a preklepy, ktorých sa študenti pri písaní bakalárok dopúšťajú a ani si ich po sebe neopravia. Je fajn si preto nechať prácu ešte pred vytlačením a odovzdaním skontrolovať niekým, na koho je spoľahnutie, možno vedúcim práce, ak bude ochotný.

Nevhodne stanovený cieľ práce

Cieľ bakalárskej práce by mal byť dostatočne konkrétny a musí v sebe zahŕňať prínos študenta danej téme i vednému odboru. A na dosiahnutie stanoveného cieľa je následne dôležité zvoliť si správnu metodiku práce, ktorú aj aplikujeme.

Chýba vlastný prínos autora

Čoraz častejšie sa objavujú bakalárske práce, ktoré majú charakter rešerše a chýba osobný prínos autora. Takúto prácu však nie je možné akceptovať, a teda ani pozitívne ohodnotiť a úspešne obhájiť.

Taktiež, ak bakalárska práca obsahuje čísla či výpočty, je nutné, aby boli v texte aj vyhľadateľné a preskúmateľné.

Lepšie je začať s písaním bakalárky skôr...

Piatym, no možno najpodstatnejším rozdielom medzi dobrou a nie až tak vydarenou bakalárkou je celkový prístup študenta k jej tvorbe. Tí svedomití vedia, či prinajmenšom aspoň tušia, že čím skôr s ňou začnú, tým viac času na písanie budú mať. A ako isto uznáte, bez stresu ide všetko, aj tvorba bakalárky, podstatne jednoduchšie.

Rozhodne sa aj ľahšie vyhnete všetkým vyššie zmieneným chybám, ktoré robia zlú bakalárku zlou a odlišujú ju od tej dobrej.

V prípade akýchkoľvek nejasností a otázok sa nám pokojne ozvite, sme tu pre vás.

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napí…

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Manažment na rôznej úrovni a v rôznych oblastiach je stále vyhľadávanou pracovnou pozíciou nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak ste…

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Na konci druhého ročníka bakalárskeho stupňa štúdia si aj študenti pedagogiky vyberajú témy svojich budúcich bakalárskych pr…