Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Koľko peňazí vám “ujde” počas štúdia na vysokej škole?

Úspešné absolvovanie vysokej školy znamená, že minimálne 5 rokov života nebudete naplno pracovať. Veľa študentov brigáduje a dokonca pracuje aj na plný úväzok, ale často len kvôli tomu, aby si zaplatili výdavky na školu. Koľko peňazí by ste inak zarobili?  

Jednoduchá matematika

Počítajme s hodinovou mzdou 5 eur. Pri štandardnom pracovnom mesiaci ide o cca 160 pracovných hodín a teda plat cca 800 eur. Pri dvanástich mesiacoch sa táto suma vyšplhá na 9600 eur, zaokrúhlene na 10 000. Za 5 rokov teda ide o viac ako 50 000 eur. 

Čo si za to kúpite?

Fungel nové nemecké auto vyššej triedy s plnou výbavou a automatom? Alebo jednoizbový byt v Bratislave? Alebo trojizbový byt niekde ďalej od Bratislavy? Je to skutočne veľká pálka a vy o tieto peniaze prídete.

Študujete kvôli vyššiemu platu

Na vysokú školu ideme preto, aby sme sa následne dokázali uplatniť na pracovnom trhu. Chceme zarábať viac než naši kamoši zo strednej, ktorí išli po maturite rovno do práce. Oni však v čase nášho promovania môžu mať zarobenú už slušnú kôpku peňazí.

O koľko viac musíte vďaka výške zarobiť

Aby sa vám ujdené peniaze vrátili za 5 rokov, museli by ste zarábať minimálne dvojnásobok toho, čo vaši rovesníci bez vzdelania. To je však často nereálne a ste radi, ak máte aspoň o 200 eur viac. V takom prípade sa vám ujdené peniaze vrátia za 20 rokov. Tu máme ale jedno veľké ALE.

Nezabudnite na investície do výšky

Vysoká Škola neznamená len to, že vám ušli nejaké peniaze. Sú v nej aj ďalšie dva veľké výdavky., Prvým je váš čas, ktorý ste na nej nechali. Druhým je množstvo peňazí za ubytovanie a školské veci či dochádzanie ,ktoré z vás Štúdium vycucalo. V takomto prípade sa vám to vráti za 40 a viac rokov. Oplatí sa to?

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

Bakalárska práca z psychológie sa môže stať aj prípadovou štúdiou

V dnešnej dobe je naozaj problém vymyslieť si dobrú tému bakalárskej práce. Všetko možné aj nemožné už bolo 100-krát napí…

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Bakalárske práce z manažmentu a čo by v nich nemalo chýbať

Manažment na rôznej úrovni a v rôznych oblastiach je stále vyhľadávanou pracovnou pozíciou nielen u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak ste…

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Pedagogika a bakalárska práca: Skvelé tipy na témy

Na konci druhého ročníka bakalárskeho stupňa štúdia si aj študenti pedagogiky vyberajú témy svojich budúcich bakalárskych pr…