Kto je to školiteľ záverečnej práce a ako si ho vybrať?
Chystáte sa písať svoju záverečnú prácu ( bakalárku, či diplomovku ) a chcete osloviť školiteľa, ktorý by vám pomohol s prípravou?
Správne vybraný školiteľ je skutočná výpomoc a podpora pri spracovaní témy. Zároveň je úlohou školiteľa pripraviť vás na obhajobu diplomovej, či bakalárskej práce.
Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere školiteľa a výrazne vám pomôcť s vašou záverečnou prácou.
1. Téma záverečnej práce
Téma, ktorú chcete v rámci svojej záverečnej práce spracovať, musí baviť vás, ale aj vášho školiteľa. Ak ho téma nezaujme, nebude mať osobitný dôvod spraviť pre vás niečo navyše. Ako sa hovorí – na tango treba dvoch, preto sa pri výbere školiteľa zamyslite, ktorej autorite by bola vaša téma najbližšia.
2. Opýtajte sa absolventov alebo starších študentov
Veľký zdroj informácií predstavujú absolventi vysokej školy, ktorí mali rovnakého školiteľa. V dobe sociálnych sietí je ľahké osloviť absolventov a popýtať sa podrobnosti. Pýtajte sa nielen na pozitívne veci, ale aj negatíva ich spolupráce. Niektorí môžu byť veľkí profesionáli, čo je na jednej strane dobré, lebo z vás dostanú maximum ale na druhej strane môžu vyžadovať veci, ktoré sa netýkajú vašej práce alebo sú zbytočnou odbočkou od vašej témy.
Naopak, školiteľ, ktorý neprejavuje záujem, dlhšie mu trvá odpísanie na mail, či má problém s dodržaním dohodnutých termínov konzultácií vás bude stáť omnoho viac času a síl, akoby ste žiadneho školiteľa nemali.
3. Zosúladenie kalendárov
Nevyberajte si školiteľa, ktorý je pravidelne na cestách, má mimoriadne nabitý program a sám dokončuje napr. docentúru. Presúvanie a rušenie termínov konzultácií bude znamenať sklz a vy sa tak môžete dostať do časového stresu.
4. Zabudnite na sympatie, ide o vašu budúcnosť
Na každej katedre sa nájde školiteľ alebo profesor, ktorý je viac kamarátsky a študenti ju/ho obľubujú. K takémuto školiteľovi sa potom hlási viac študentov a môže nastať stav, kedy školiteľ má toľko študentov, že sa im nedokáže plnohodnotne venovať a na každého má len obmedzený čas. Tu sa opäť dostávame do fázy, ktorá je nebezpečná – školiteľ je vám viac na príťaž, ako pomoc.
5. Nastavte si komunikáciu hneď na začiatku
Jasné pravidlá od začiatku sú absolútne nevyhnutné. Dohodnite sa hneď na prvom stretnutí, aká forma a intenzita komunikácie bude potrebná. Niektorým školiteľom viac vyhovuje písomný styk, najmä mailom, kedy si vie nad vaše otázky sadnúť a sformulovať riešenia. Iným vyhovujú osobné konzultácie. Pri nich ale odporúčame robiť si detailné poznámky, aby sa na niektoré podstatné veci nezabudlo.
Časť školiteľov vyžaduje pravidelné stretávanie nad dielčími cieľmi, iní preferujú nepravidelné stretnutia 1-2x pred odovzdaním záverečnej práce.
Rozhodujte sa aj podľa toho, aká forma a intenzita komunikácie vám vyhovuje a opýtajte sa na to aj vášho školiteľa.
Ak potrebujete pomôcť s podkladmi pre svoju bakalársku, či diplomovú prácu, oslovte nás a radi vám pomôžeme. Vypíšte nezáväznú cenovú ponuku a vyhnite sa stresu zo záverečnej práce.