Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Máte v diplomovej práci grafy a tabuľky? Správne ich pomenujte

Prílohy v záverečných prácach v podobe tabuliek a grafov sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých analytických, prírodovedných, demografických a iných záverečných prác, ktoré porovnávajú určité druhy číselných údajov. Množstvo z týchto tabuľkových a grafických príloh však nebýva správne pomenované.

O čom hovorí tabuľka?

V jednoduchej tabuľke, ktorá má dva stĺpce, môžeme mať napríklad počet obyvateľov v okresných mestách našej krajiny. Tabuľka by sa teda mala volať: Počet obyvateľov podľa okresných miest Slovenskej Republiky v roku 2011. Všimli ste si ten vzor? Prvý údaj je ČO, druhý KDE a tretí v AKOM OBDOBÍ. Rok 2011 sme zvolili preto, lebo v tomto roku bolo posledné sčítanie obyvateľstva na Slovensku.

Keď je tabuľka zložitejšia

Môžeme zostať pri rovnakých údajoch, no za dve sledované obdobia. Tabuľka tak môže mať 3 a viac stĺpcov. V tomto prípade ju môžeme nazvať: Vývoj počtu obyvateľov na Slovensku od roku 2001 po rok 2011. Alebo: Porovnanie počtu obyvateľov v okresných mestách Slovenska medzi rokmi 2001 a 2011.

S grafmi je to podobné

Grafy však interpretujú tie isté údaje ako tabuľky. V zásade platí pravidlo, že ku každej tabuľke by sme mali pripojiť aj graf, ktorý graficky znázorní číselné údaje obsiahnuté v tabuľke. Existuje veľké množstvo grafov, no najčastejšie sa používajú stĺpcové, kruhové (koláčové) a bodové. V tabuľke môžeme naopak zvýrazniť farebne tie bunky, ktoré majú podľa nás väčšiu dôležitosť.

Zobrazujeme absolútne alebo relatívne hodnoty?

 

Toto veľmi závisí od toho, s akými údajmi pracujeme. Ak je to napríklad už spomínaný počet obyvateľov, stavíme radšej na absolútne hodnoty (a teda presné čísla). Ak je to napríklad percentuálny podiel zastavaného územia obce v porovnaní s trávnatou plochou, použijeme relatívne hodnoty (percentá).

 

Týchto 5 výživových doplnkov vám pomôže dopísať záverečnú prácu

Napísanie záverečnej práce môže byť náročné a študenti často hľadajú rôzne metódy, ktoré by im s týmto procesom…

Prednášky nie sú holubník – čo od vás môže prednášajúci vyžadovať?

Prednášky sú pre mnohých študentov ako nutné zlo a snažia sa chodiť len na cvičenia a semináre. Aj účasť na prednáške však…

Ako sa pustiť do písania záverečnej práce?

Samotná práca (alebo akákoľvek iná povinnosť, ktorú musíme vykonať) často nie je až taká náročná. Najväčším probl…