Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Na vysokú školu bez prijímačiek - Je to pre vás zaujímavé?

Stres, ktorý študentom, čerstvým maturantom spôsobujú prijímačky na vysokú, sa dá eliminovať. Stačí, ak si zvolíte vysokoškolský odbor, kam sa dá dostať bez prijímacích skúšok.  Je treba „len“ splniť požadované kritériá a hurá na vysokú. Je to však skutočne také bezproblémové? Podľa nás nie celkom...   

na vysokú školu bez prijímačiek                   

Vysoká bez prijímačiek: Základné podmienky

Podmienky prijatia na vysokú bez prijímačiek sú vždy uvedené na stránkach danej školy v dosť veľkom predstihu. Radíme preto odsledovať si to a zistiť, čo všetko máte spĺňať, aby ste sa mohli uchádzať o dané štúdium. Základnou podmienkou je pravdaže úspešné ukončenie stredoškolského štúdia, to platí všeobecne, následne prichádza hodnotenie vašich stredoškolských výsledkov. Zvyčajne sa zostaví rebríček všetkých prihlásených študentov práve na základe ich výsledkov, teda priemerov zo strednej školy. Rozhodujúce sú najmä dve vysvedčenia – koncoročné z tretieho ročníka a polročné zo štvrtého ročníka, niekedy sa však posudzujú známky zo všetkých koncoročných vysvedčení.

V prípade, že sa hlásite na špecializované štúdium, môžu sa zohľadňovať len známky z určitých predmetov, ktoré sú pre toto štúdium kľúčové.

Maturita je dôležitá

Rebríčky prijatí na daný odbor ovplyvňuje aj maturita. A to nielen jej výsledky, ale aj fakt, z čoho ste maturovali. Je veľmi dôležité zamýšľať sa nad vysokou o čosi skôr, ideálne už v treťom ročníku na strednej a ak máte možnosť zvoliť si maturitné predmety, urobte tak práve s ohľadom na vaše budúce smerovanie na vysokej.

Háčik prijatia na vysokú bez prijímačiek

Je nejaký? Áno, často je. Neraz sa totiž stáva, že na odbory bez prijímacích skúšok sa hlási omnoho viac študentov, než je reálne možné prijať, čiže konkurencia je vysoká. A častým problémom súvisiacim s takýmto „bezprijímačkovým“ prijatím je i náročný prvý semester, resp. prvé skúškové na vysokej s cieľom vytriediť, vyselektovať tých najlepších. A zvyšok ročníka, ktorý to nezvládne, bohužiaľ na škole expresne rýchlo skončí.

Stojí za úvahu, ako sa dostať na vysokú. Nie vždy je totiž všetko zlato, čo sa blyští a platí to aj v otázke prijatia na vysokú školu bez prijímačiek.

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…