Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Naše štátne sviatky. Na koľko voľna sa môžete tešiť tieto dva semestre?

Študenti na väčšine škôl majú počas týždňa 3-4 dni, kedy chodia do školy. Z toho je vždy minimálne jeden taký, keď idú do školy len na 1-2 hodiny. Napriek tomu sa však tešia na rôzne sviatky, ktoré ich počas roka čakajú. Ako to vyzerá so sviatkami v roku 2018 a v prvej polovici roku 2019?

 

Jeden špeciál na úvod

Tohtoročný 30. október je trochu špeciálny. Mal byť štátnym sviatkom, počas ktorého si Slovensko pripomenie 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine. Ide však len o jednorazový štátny sviatok, ktorý schválila vláda.

Najväčší počet dní?

Slovensko je jednou z krajín, ktorá má najviac štátnych sviatkov a teda aj voľných dní na celom svete. Študenti, ale aj pracujúci môžu byť vďační za to, že sme doslova viac doma a do práce chodíme ako do holubníka.

Keď to vychádza na soboty a nedele

Niektoré roky vychádzajú štátne sviatky na soboty a nedele. Tento rok to také tragické nie je:

Štvrtok 1.11.2018 je sviatok Všetkých Svätých. Tým pádom je pre veľa ľudí udelené voľno aj v piatok a štvordňový predĺžený víkend je na svete. 17.11. - deň boja za slobodu a demokraciu, vychádza nanešťastie na spomínanú sobotu.

V roku 2019 budeme doma tieto dni - 19. - 22. Apríl (Veľká noc), 1. a 8. Máj vychádza na stredu a 5. Júl na piatok. Ostatné sviatky vychádzajú na víkend.

Na koľko voľných dní má nárok študent?

Študent má nárok na toľko voľných dní, koľko mu toleruje učiteľ daného predmetu. Keď máte niekde povolené dve absencie + lekára, je to ľahké. Keď sú niekde 2 absencia vrátane návštevy lekára, je to trošku ťažšie.

A ako to majú pracujúci?

Pracujúci ľudia majú nárok na 20 dní dovolenky. V lepších firmách na 25-30. Ľudia po tridsiatom roku života majú nárok o deň viac. K tomu majú možnosť stráviť 7 dní u lekára a ďalších 7 s niekým z rodiny cez OČR. Keď si k tomu prirátame víkendy, polovicu roka sme v podstate doma.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…