Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Návod pre napísanie poďakovania v bakalárskej práci

Poďakovanie v bakalárskej alebo inej záverečnej vysokoškolskej práci patrí medzi súbor úvodných kapitol, v ktorom môžeme vyjadriť vďaku ľuďom, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na napísaní a úspešnom dokončení našej záverečnej práce. Ako napísať poďakovanie, čo sa v ňom nehodí a aký by malo mať rozsah? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Poďakovanie a bakalárska práca

Poďakovanie sa nachádza takmer v každej jednej vysokoškolskej záverečnej práci bez ohľadu na to, či ide o bakalársku prácu, diplomovú prácu, rigoróznu prácu alebo iné typy školských prác. Pri písaní poďakovania však platí niekoľko nepísaných pravidiel, ktoré by ste mali dodržať a neurobiť z poďakovania nevhodnú časť, ktorá by mohla znížiť kvalitu vašej záverečnej práce.

Komu môžete ďakovať?

Najčastejšie sa v záverečných prácach ďakuje školiteľovi a ostatným vyučujúcim, ktorí vám pomohli s vypracovaním vašej práce. Poďakovať môžete aj každej jednej inštitúcii, úradníkovi alebo inej osobe, ktorá vám pomohla so získaním dát potrebným k vypracovaniu vašej témy. Ďakovať môžete aj rodinným príslušníkom, napríklad rodičom, ktorí financovali vaše štúdium na vysokej škole.

Komu naopak neďakovať?

Z poďakovania odporúčame vylúčiť všetky božstvá a nadprirodzené bytosti, firmy vyrábajúce rôzne alkoholické nápoje, kávu či tabakové výrobky, ale aj kancelárske nástroje pre písanie textu či drogy. Akákoľvek „vtipná“ vložka v poďakovaní sa do vysokoškolskej práce naozaj nehodí a pôsobí detinsky.

Rozsah poďakovania

Poďakovanie môže byť pokojne dlhé len na jeden riadok. Na druhej strane by ste však nemali presiahnuť rozsah jednej normostrany. Celý text poďakovania môžete napísať vlastnými slovami, nemá predpísanú formu. Je dobrým zvykom, že pri každom mene napíšete aj to, za čo konkrétnemu človeku ďakujete. Inšpirovať sa môžete aj v beletrii, kde autori často ďakujú širokému okruhu ľudí.

Je poďakovanie povinné?

Vždy sa riadťe smernicou vašej vysokej školy, fakulty alebo katedry, na ktorej študujete. Na niektorých je poďakovanie povinné, na iných zase nie. Každopádne, náš názor je, že krátke poďakovanie patrí do každej jednej záverečnej práce. Vždy sa vo vašom okolí nájde niekto, kto vám s prácou aj malým pričinením pomohol.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…