Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Písanie diplomovej práce: Ako na to?

Brány univerzít sa konečne opäť otvorili, keďže sa nám začal nový semester. A s tým prichádza aj mnoho výziev a úloh, ktoré sú pred Vami. Najmä, ak ste v poslednom ročníku, viete, čo Vás čaká a neminie. Áno, áno, obávaná diplomová práca. Aby sme však trochu zmiernili Vaše obavy, zhrnieme si zopár podstatných detailov, ktoré pri písaní diplomovky rozhodne neopomeňte a uvidíte, že to pôjde hneď o čosi hladšie.

Čo všetko, okrem obrovskej trpezlivosti, odhodlanosti, vedomostí a cenných rád skúsenejších budete pri tvorbe Vašej diplomovej práce potrebovať?

Písanie diplomovky: Téma Vašej práce

Písanie diplomovej práce si v prvom rade vyžaduje znalosti o tom, ako by mala daná práca vyzerať. A tak, celkom na úvod, pokojne hneď na začiatku semestra, si najprv dobre premyslite tému Vašej budúcej diplomovky. Nech sa nerozhodujete v strese či pod vplyvom iných, nevítaných okolností. Vybrať si dobrú tému, v ktorej sa orientujeme, ideálne, ak sme sa jej už venovali v nejakej seminárke, je kľúčovým bodom celej práce na diplomovke. Iba na takej záverečnej práci, ktorej téma Vás osobne zaujíma, sa Vám totiž bude dobre pracovať a máte reálne predpoklady ju nielen úspešne dokončiť, ale aj obhájiť.

Preverte si zdroje k diplomovej práci

Taktiež nie je na škodu preveriť si prístupné zdroje, prípadne bibliografiu k Vami zvolenej téme. Najlepšie ešte predtým, ako ju oficiálne nahlásite Vášmu školiteľovi. Čo z toho, že si vymyslíte úžasnú a originálnu tému, ktorú pred Vami ešte nikto nespracoval a ktorá Vás veľmi zaujíma, keď k nej nie je dostatok relevantných zdrojov? Keďže diplomovka je v prvom rade odborným textom veľkého rozsahu, potrebujete niekde čerpať všetky vedecké poznatky do jej teoretickej časti.

Forma a obsah diplomovky

A v neposlednom rade si v predstihu dobre naštudujte, akú má mať diplomová práca štruktúru, rozsah aj čo všetko by mala obsahovať. Keďže formálna stránka záverečných prác je viac-menej totožná na každej fakulte, hoci drobné odlišnosti sú prípustné, pozorne si príslušný dokument na Vašej katedre naštudujte.

Pri samotnom písaní diplomovky si dajte pozor aj na číslovanie strán, citácie i na to, ako za sebou nasledujú jednotlivé časti záverečnej práce.

Toto sú len základné tipy a rady, akási predpríprava na samotné písanie diplomovky. Pravdaže, všetky Vaše ďalšie otázky Vám radi zodpovie tím našich odborníkov, ktorí Vám ochotne pomôžu aj s podkladmi k Vašej diplomovej práci.

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…