Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Písanie diplomovej práce: Ako na to?

Brány univerzít sa konečne opäť otvorili, keďže sa nám začal nový semester. A s tým prichádza aj mnoho výziev a úloh, ktoré sú pred Vami. Najmä, ak ste v poslednom ročníku, viete, čo Vás čaká a neminie. Áno, áno, obávaná diplomová práca. Aby sme však trochu zmiernili Vaše obavy, zhrnieme si zopár podstatných detailov, ktoré pri písaní diplomovky rozhodne neopomeňte a uvidíte, že to pôjde hneď o čosi hladšie.

Čo všetko, okrem obrovskej trpezlivosti, odhodlanosti, vedomostí a cenných rád skúsenejších budete pri tvorbe Vašej diplomovej práce potrebovať?

Písanie diplomovky: Téma Vašej práce

Písanie diplomovej práce si v prvom rade vyžaduje znalosti o tom, ako by mala daná práca vyzerať. A tak, celkom na úvod, pokojne hneď na začiatku semestra, si najprv dobre premyslite tému Vašej budúcej diplomovky. Nech sa nerozhodujete v strese či pod vplyvom iných, nevítaných okolností. Vybrať si dobrú tému, v ktorej sa orientujeme, ideálne, ak sme sa jej už venovali v nejakej seminárke, je kľúčovým bodom celej práce na diplomovke. Iba na takej záverečnej práci, ktorej téma Vás osobne zaujíma, sa Vám totiž bude dobre pracovať a máte reálne predpoklady ju nielen úspešne dokončiť, ale aj obhájiť.

Preverte si zdroje k diplomovej práci

Taktiež nie je na škodu preveriť si prístupné zdroje, prípadne bibliografiu k Vami zvolenej téme. Najlepšie ešte predtým, ako ju oficiálne nahlásite Vášmu školiteľovi. Čo z toho, že si vymyslíte úžasnú a originálnu tému, ktorú pred Vami ešte nikto nespracoval a ktorá Vás veľmi zaujíma, keď k nej nie je dostatok relevantných zdrojov? Keďže diplomovka je v prvom rade odborným textom veľkého rozsahu, potrebujete niekde čerpať všetky vedecké poznatky do jej teoretickej časti.

Forma a obsah diplomovky

A v neposlednom rade si v predstihu dobre naštudujte, akú má mať diplomová práca štruktúru, rozsah aj čo všetko by mala obsahovať. Keďže formálna stránka záverečných prác je viac-menej totožná na každej fakulte, hoci drobné odlišnosti sú prípustné, pozorne si príslušný dokument na Vašej katedre naštudujte.

Pri samotnom písaní diplomovky si dajte pozor aj na číslovanie strán, citácie i na to, ako za sebou nasledujú jednotlivé časti záverečnej práce.

Toto sú len základné tipy a rady, akási predpríprava na samotné písanie diplomovky. Pravdaže, všetky Vaše ďalšie otázky Vám radi zodpovie tím našich odborníkov, ktorí Vám ochotne pomôžu aj s podkladmi k Vašej diplomovej práci.

Ako získať prax už počas školy?

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú…

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Leto medzi maturitou a začiatkom novej etapy na vysokej škole je z pohľadu študenta najdlhšie, aké mu náš školský systém pon…

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…