Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Späť na blog

Plagiát záverečnej práce: Čo zaň možno označiť?

S internetom a jeho významnou asistenciou pri tvorbe záverečných prác sa zvýšila aj hrozba plagiátorstva. A hoci sa to týka všetkých študentov, tušíte, čo za plagiát možno označiť?

Kto a za akých okolností to všetko posudzuje?

Pozor na plagiáty!

V prvom rade si objasnime pojmy. Plagiát je nedovolené napodobenie, preberanie umeleckého alebo vedeckého diela bez uvedenia vzoru či autora. Je to i kópia cudzieho diela vydávaná za vlastnú bez priznania sa k pôvodnej predlohe.

Teda, kto si myslí, že si na internete prebehne voľne dostupné vzory už napísaných záverečných prác a potom si tú, čo sa mu najviac pozdáva, jednoducho prepíše a bude ju na obhajobách vydávať za svoju vlastnú prácu, zrejme rýchlo a veľmi tvrdo narazí. Na Centrálny register kontroly záverečných prác, ktorý kontroluje zhodu každej novej práce s tými už uloženými.

Plagiátorstvo záverečných prác

Na základe vyššie vysvetleného sa za plagiátorstvo považuje nedovolené používanie cudzích publikovaných i nepublikovaných myšlienok, formulácií, poznatkov, výsledkov bádania alebo iných výsledkov tvorivej práce, ako aj ilustrácií, tabuliek, fotografií bez referencie.

Ako sa má v tom jeden študent vyznať, tiež sa to pýtate? Čo plagiátom je a čo už nie?

Za plagiáty sa nepovažujú všeobecne dostupné, známe a zdieľané informácie ako aktuality a historické fakty, teda v danom prípade ich ani netreba dávať do úvodzoviek či bibliografie.

Centrálny register záverečných prác

Na Slovensku sa proti plagiátorstvu záverečných prác bojuje za pomoci Centrálneho registra záverečných prác, ktorý od roku 2009 spravuje Ministerstvo školstva SR. Do tohto registra univerzity automaticky po odovzdaní ešte pred obhajobou nahrávajú všetky záverečné práce, kde ich následne systém porovnáva s ďalšími databázami a zdrojmi informácií. V registri je možné vyhľadávať detaily prác a ich celé znenia. Práce sa uchovávajú v registri po dobu sedemdesiat rokov.

Vďaka tomu, že vznikol systém Centrálneho registra, museli všetky vysoké školy u nás prejsť aj na odovzdávanie prác v digitálnej podobe a zároveň každá z nich musela prejsť kontrolou originality ešte pred štátnou záverečnou skúškou. 

V prípade akýchkoľvek problémov s tvorbou záverečných prác sa na nás bez obáv obráťte. U nás máte istotu, že vám žiaden plagiát nepodsunieme.