Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Porovnanie výšky platov podľa zamestnania

Tak, ako nie je jedno, kde študujete, hoci podľa zákona máme na Slovensku všetci nárok na bezplatné školstvo, nepodceňujte ani výber svojho budúceho povolania, respektíve miesto, kde sa ho rozhodnete hľadať či vykonávať.

Stále totiž platí, čo potvrdili aj posledné štatistiky portálu platy.sk, že rozdiely v ohodnotení za tú istú prácu, aj s rovnakým titulom, sú u nás v mnohých odvetviach doslova priepastné.

Košice či Bratislava?

Bratislavčania hundrú, že im východniari kradnú prácu, Košičania zasa argumentujú tým, že prečo by sa mali uspokojiť s málom, čo sú vari horší, hlúpejší ako ich západní spoluobčania?

A preto, či už študovali na východe alebo západe našej republiky, mnohí napokon i tak odchádzajú za prácou do nášho hlavného mesta.

Výška platu nie je zanedbateľná vec, to isto všetci uznáme. A kto študuje, poctivo a tvrdo, chce byť za svoju prácu aj primerane ohodnotený.

 

Reč čísel

Asi málokoho prekvapí, že najvyššie platy sú stále v Bratislavskom kraji, kde je výška priemerného zárobku  1280 eur mesačne. To sa vzťahuje takmer na všetky pracovné odvetvia.

Muži v Bratislavskom regióne zarábajú v priemere 1413 eur mesačne v hrubom, kým žena zarobí o 21 % menej, čo je zhruba 1119 eur. 

Najmenší rozdiel medzi platmi žien a mužov je naopak v Prešovskom kraji, kde priemerná hrubá mesačná mzda muža tvorí 877 eur a ženy zarobia priemerne 712 eur mesačne.

Celkom iná situácia je v neďalekých Košiciach a okolí, kde je vrámci Slovenska rozdiel najpriepastnejší, pretože ženy tu zarobia až o 24 % menej ako ich mužskí kolegovia.

 

Ktoré odvetvie si vybrať a prečo?

Tak, ako je dôležité sa správne rozhodnúť, kde sa usadíme a nájdeme si zamestnanie, nie je zanedbateľné, ani v akom pracovnom odvetví napokon zakotvíme.

O Slovensku sa v posledných rokoch hovorí ako o automobilovej veľmoci, čomu zodpovedá aj ponuka pracovných miest v tomto odvetví.

Automobilový priemysel totiž patrí medzi odvetvia, kde za posledný rok veľmi významne pribúdali nové pracovné miesta.

Čo sa priemernej mzdy týka, ešte pred piatimi rokmi sa priemerná hrubá mzda v automobilovom priemysle na Slovensku pohybovala okolo sumy 873 eur, v auguste 2015 hrubá mzda vzrástla na 1040 eur.

V automobilovom priemysle je tak priemerná hrubá mzda najvyššia za posledných 5 rokov. 

Už tradične sú dobre odmeňované pozície manažérske či IT sektor.

Pre porovnanie, najvýraznejší rozdiel v mzdách topmanažérov a pomocných zamestnancov je v Bratislavskom kraji, kde v topmanažmente zarábajú ľudia až  5-krát viac ako pomocní zamestnanci. Za to v Žilinskom kraji je tento rozdiel najnižší.

Vo všetkých odvetviach okrem výroby kovov a kovových výrobkov sú platy najvyššie v regióne hlavného mesta. Spomínané odvetvie vykazuje najvyššie platy v Košiciach.


Oplatí sa vôbec študovať?

V Bratislavskom kraji sú rozdiely medzi platmi vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov  a tými ostatnými najvýraznejšie, naopak v Prešovskom kraji univerzitný titul „garantuje“  len o 35 % vyšší plat, aj to je otázne, či vôbec, všetko záleží od oblasti, v ktorej sa zamestnáte.

Pri porovnávaní platov ľudí so stredoškolským vzdelaním bez maturity a tými s maturitou sa ukázalo, že rozdiel v mzdách je priemerne 28-percentý. Tento rozdiel je najnižší v Trnave a okolí, kde zamestnanci s maturitou zarobia len o 10 % viac ako tí bez maturity.

zdroj: platy.sk

Pozrite si aj iné z našich blogov.

Alebo Vás zaujíma Prečo som založil VSpráce.sk?

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…