Práca popri škole - ako stíhať školu aj písanie záverečnej práce?
Pracovať popri vysokej je celkom isto dobrý nápad, a to nielen kvôli privyrobeniu si. Chce to však aj skvelý, dôsledne premyslený time management, aby ste to všetko dokázali zladiť.
Ako to zvládnuť - neflákať školu, stíhať písať záverečnú prácu a ešte i odvádzať perfektný výkon v práci?
Part-time práca
Doba je zložitá, a tak si ani vysokoškolsky vzdelaný jedinec nemôže byť ničím istý. Že máte čerstvý diplom a čakáte na skvelé ponuky zo všetkých strán? V tom prípade pozor, aby ste nenarazili! Diplom totiž nestačí… Čo si dnes väčšina zamestnávateľov cení minimálne rovnako, ak aj nie viac, sú praktické skúsenosti. A i keď cenná je akákoľvek prax (lebo vypovedá o vašich pracovných návykoch), predsa len je úplne najlepšie môcť sa pochváliť skúsenosťami zo sféry, v ktorej chcete aj po škole pôsobiť.
Poviete si, ale ako to mám všetko zvládať? Škola, seminárky, neskôr záverečné práce a ešte pracovať? Riešením je zamestnať sa na čiastočný, prípadne polovičný úväzok - part-time job. Takáto práca vám totiž nezaberie celé dni, no na druhej strane vďaka danému miestu získavate neoceniteľné skúsenosti, ktoré vám žiadna, ani tá najlepšia škola jednoducho nedá.
Prax už počas vysokej
Väčšina súčasných absolventov, ktorí končia univerzitné štúdium, už disponuje pomerne bohatými pracovnými návykmi. Či ich získali práve vyššie spomenutou prácou na čiastočný úväzok, alebo pracovali počas letných prázdnin niekde v zahraničí, všetko toto sú veľké výhody, ktorými na pracovnom pohovore môžu zabodovať. To, že ste už počas školy stihli pracovať, respektíve niekde dokonca stážovať (čo je ale zväčša bez nároku na plat či honorár), o vás vypovedá veľmi veľa. V očiach budúcich zamestnávateľov pôsobíte dôveryhodnejšie, svedomitejšie, rozhľadenejšie, šikovnejšie a použiteľnejšie oproti tým absolventom, ktorí sú bez akýchkoľvek pracovných skúseností.
Dá sa to…Práca popri škole sa dá stíhať
Veď predsa všetko ide, keď sa chce. A výnimkou nie je ani práca popri štúdiu. To, že si chcete zarobiť či získať prax v odbore z vás ešte nerobí zlých študencov, či nedajbože flákačov. Dobre, možno nebudete na každej prednáške, ale seminárne práce a aj tú výslednú, najdôležitejšiu – prácu záverečnú viete zladiť s budovaním kariéry, len to chce dobré plánovanie, prípadne sa môžete obrátiť o pomoc na nás, skúsenejších.
My vám s vašou diplomovkou či bakalárkou radi pomôžeme. A tiež sa pripravte na to, že iné veci i aktivity (párty so spolužiakmi napríklad) budete musieť na čas oželieť.
Minimálne do úspešnej obhajoby, aj to len na krátky čas.
Lebo, keď sa potom zamestnáte v nejakej skvelej firme, už toho času na žúrovanie tiež veľa nebude. I keď na to, na čo skutočne chceme, sa chvíľka vždy nájde, však?
Aby sme však nezneli príliš jednostranne: Byť „len“ absolventom nemusí byť iba nevýhodou, niekedy je to práveže vítané. Všetko závisí od danej pracovnej pozície. Kým niekde sa dajú kompetencie naučiť, inde potrebujú už hotového človeka, ktorý vie, čo má robiť a čo od neho očakávajú. Najväčšou devízou absolventov je však aj tak ich veľká chuť do práce (že??), odhodlanie učiť sa nové veci (zasa sa učiť?) a niektorí ani nie sú až takí nároční (hoci takých je stále menej a menej…). ☺