Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Praktická časť bakalárskej práce a ako ju spracovať

Pracujete na osnove vašej bakalárskej práce a pri praktickej časti ste zostali v pomykove? Neviete, čo všetko do nej môžete zaradiť, akým spôsobom ju máte spracovať a aké v nej uviesť zdroje? V nasledujúcom článku si ukážeme, že praktická časť je nielen tá najjednoduchšia, ale aj najzábavnejšia časť celej vašej bakalárky.

Praktická časť a bakalárska práca

Aj bakalárska práca, ktorá je v podstate kompilátom iných myšlienok, by mala obsahovať praktickú časť. Bez ohľadu na to, či píšete prácu zameranú na technickú tému, alebo len nejaký sociologický rozbor určitej skupiny obyvateľstva, vždy je v práci priestor pre nejaký praktický výskum. Pri praktickej časti môžete popustiť uzdu vašej fantázii a pracovať aj s vlastnými názormi na výsledky, ktoré budete postupne získavať.

Rozsah praktickej časti

Praktická časť v bakalárskej práci môže mať rozsah jednej, ale pokojne aj piatich kapitol. Na začiatku praktickej časti by ste vždy mali uviesť dáta, s ktorými v nej pracujete, ale aj metódy a výpočty, ktorými dáta spracovávate. Po každom dosiahnutom výsledku ho môžete opísať v súvislosti s celkovými predpokladanými závermi vašej práce. V praktickej časti môže byť aj vaša autorská fotodokumentácia, výkresy, tabuľky, grafy a akékoľvek iné vizuálne pomôcky a prílohy.

Čo všetko sa počíta do praktickej časti práce?

Každá kapitola, ktorá nie je teoretická, nerieši terminológiu, súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí či metodologické postupy, alebo to nie je úvod a záver, patrí do praktickej časti práce. Praktickú časť by ste mali umiestňovať ako druhú v poradí. Po skončení praktickej časti nastáva už len záver, v ktorom zhrniete a porovnáte dosiahnuté výsledky.

Pomer praktickej a teoretickej časti v bakalárke

V bakalárskej práci môže tvoriť väčšinu jej hlavnej časti najmä teoretická časť. Naopak v diplomovej práci, či dokonca v rigoróznej práci by mala minimálne polovicu celej práce tvoriť práve praktická časť. V skutočne hodnotných vedeckých prácach môže praktická časť tvoriť aj viac ako 90 % z celkového rozsahu záverečnej práce.

Ako ozdrojovať informácie v praktickej časti?

V prípade, že ste k výpočtu a spracovaniu údajov v praktickej časti použili dáta, ktoré zozbieral niekto iný, musíte tento zdroj uviesť v zozname použitej literatúry. Môžu to byť napríklad demografické databázy s údajmi stiahnuté zo štátnych inštitúcii – údaje zo sčítania obyvateľstva a podobne. Ak ste dáta zbierali sami, napríklad prostredníctvom dotazníkov, môžete miesto zdroja uviesť ako pôvod dát „vlastný zber“ aj s dátumom a formou – a teda kedy a ako ste dáta získali.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…