Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Praktická časť bakalárskej práce a ako ju spracovať

Pracujete na osnove vašej bakalárskej práce a pri praktickej časti ste zostali v pomykove? Neviete, čo všetko do nej môžete zaradiť, akým spôsobom ju máte spracovať a aké v nej uviesť zdroje? V nasledujúcom článku si ukážeme, že praktická časť je nielen tá najjednoduchšia, ale aj najzábavnejšia časť celej vašej bakalárky.

Praktická časť a bakalárska práca

Aj bakalárska práca, ktorá je v podstate kompilátom iných myšlienok, by mala obsahovať praktickú časť. Bez ohľadu na to, či píšete prácu zameranú na technickú tému, alebo len nejaký sociologický rozbor určitej skupiny obyvateľstva, vždy je v práci priestor pre nejaký praktický výskum. Pri praktickej časti môžete popustiť uzdu vašej fantázii a pracovať aj s vlastnými názormi na výsledky, ktoré budete postupne získavať.

Rozsah praktickej časti

Praktická časť v bakalárskej práci môže mať rozsah jednej, ale pokojne aj piatich kapitol. Na začiatku praktickej časti by ste vždy mali uviesť dáta, s ktorými v nej pracujete, ale aj metódy a výpočty, ktorými dáta spracovávate. Po každom dosiahnutom výsledku ho môžete opísať v súvislosti s celkovými predpokladanými závermi vašej práce. V praktickej časti môže byť aj vaša autorská fotodokumentácia, výkresy, tabuľky, grafy a akékoľvek iné vizuálne pomôcky a prílohy.

Čo všetko sa počíta do praktickej časti práce?

Každá kapitola, ktorá nie je teoretická, nerieši terminológiu, súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí či metodologické postupy, alebo to nie je úvod a záver, patrí do praktickej časti práce. Praktickú časť by ste mali umiestňovať ako druhú v poradí. Po skončení praktickej časti nastáva už len záver, v ktorom zhrniete a porovnáte dosiahnuté výsledky.

Pomer praktickej a teoretickej časti v bakalárke

V bakalárskej práci môže tvoriť väčšinu jej hlavnej časti najmä teoretická časť. Naopak v diplomovej práci, či dokonca v rigoróznej práci by mala minimálne polovicu celej práce tvoriť práve praktická časť. V skutočne hodnotných vedeckých prácach môže praktická časť tvoriť aj viac ako 90 % z celkového rozsahu záverečnej práce.

Ako ozdrojovať informácie v praktickej časti?

V prípade, že ste k výpočtu a spracovaniu údajov v praktickej časti použili dáta, ktoré zozbieral niekto iný, musíte tento zdroj uviesť v zozname použitej literatúry. Môžu to byť napríklad demografické databázy s údajmi stiahnuté zo štátnych inštitúcii – údaje zo sčítania obyvateľstva a podobne. Ak ste dáta zbierali sami, napríklad prostredníctvom dotazníkov, môžete miesto zdroja uviesť ako pôvod dát „vlastný zber“ aj s dátumom a formou – a teda kedy a ako ste dáta získali.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…

Záverečné práce

Vysoké školy na Slovensku poskytujú študentom možnosť hlbšie sa ponoriť do svojho odboru prostredníctvom záverečných prác. Tieto pr…

Kvalitatívny výskum v záverečnej práci

Jedným z najdôležitejších prvkov záverečnej práce je výskum, ktorý je poháňaný nielen kvantitatívnymi dátami, ale aj…