Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Predbežná kontrola originality textu

kontrola originality textu zaverecnej prace

 

V dnešnej dobe, keď sa autor zámerne, ale občas aj nevedomky, dopúšťa  plagiátorstva je každý nástroj slúžiaci na overenie originality vítaný. Pri rozsiahlych  prácach vychádzajúcich z odborných článkov môže autor aj nechtiac skĺznuť od citácie až k plagiátorstvu. Proces predbežnej kontroly originality textu zahŕňa niekoľko nástrojov, slúžiacich na porovnanie textu s už existujúcimi textami vo všetkých dostupných databázach.

Všeobecne platí, že za originalitu zodpovedá práve autor diela. Preto by malo byť práve v záujme autora ešte pred publikovaním diela použiť dostupné nástroje slúžiace k uvedenej kontrole.

 

Kto najčastejšie kontroluje či je napísaný text originálom? 

 

Najčastejšie sa s kontrolou originality stretneme na akademickej pôde. Či už škola alebo priamo vyučujúci na kontrolu nezriedka používajú špecializovaný software, ktorý poľahky odhalí či sa jedná o plagiát, alebo nie. Porovnávanie textu či opakujúcich sa fráz naprieč dostupnými databázami môže indikovať zhodu s už existujúcim textom.

 

Aké nástroje na kontrolu originality poznáme?

 

Existuje niekoľko takýchto nástrojov. Najdostupnejšie sú online aplikácie, ktoré dokážu odhaliť zhodu v pomerne krátkom čase. Presnosť kontroly záleží aj na tom či siahneme po profesionálnej, platenej službe, ktorá je často využívaná práve na univerzitách alebo pre naše účely bude postačovať bezplatná služba. Medzi profesionálne aplikácie s určitosťou môžeme zaradiť Turnitin. K tým ktoré majú k dispozícii platenú, ale aj neplatenú jednoduchšiu verziu, môžeme zaradiť PlagScan, Grammarly, Quetext či Duplichecker kam môže užívateľ priamo zadať text alebo vložiť kontrolovaný súbor. Nemôžeme však vynechať ani všetkým známy Google, ktorý je schopný rýchlo prelúskať databázy a odhaliť či daný text už niekde vo virtuálnom svete neexistuje.  

 

AI alebo umelá inteligencia

 

Svet sa mení a nevynecháva ani nástroje umelej inteligencie. Jedným z hlavných AI nástrojov je aj ChatGPT. Ten dokáže podobne, ako uvedené aplikácie porovnávať text s textami, ktoré by sa už vo virtuálnom svete mohli nachádzať.

Je dôležité si uvedomiť, že každý v tomto článku spomenutý nástroj slúžiaci na predbežnú kontrolu originality je len pomôckou. Pomôckou pre autorov, ale odborníkov, ktorí následne rozhodnú či sa o plagiát naozaj jedná alebo nie. Každopádne nám, ale pomôžu k tom, aby sme sa vyhli nedorozumeniam, ktoré by z nechceného odhalenia plagiátu mohli vyplývať.

Ak chcete mať istotu, že práca bude originálna a nebude sa jednať o plagiát, využite naše služby. Vypíšte nezáväznú objednávku a doručíme vám originálne podklady k diplomovej, či bakalárskej práci.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Galéria Predbežná kontrola originality textu

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…

Efektívne učenie na skúšky - ako sa naučiť veľa za krátky čas

  Učenie na vysokej škole môže byť časovo aj tematicky náročné, ale sú existujú metódy, ako sa naučiť veľa za krátky čas. V tomto čl…

Prokrastinácia vysokoškolských študentov. Príčiny, následky a ako s ňou bojovať

Prokrastinácia - odkladať úlohy na neskôr. Pre mnohých študentov vysokých škôl je to nepriateľ, ktorý ich sprevádza po celú…