Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlášky na vysokú – Stihnite ich podať včas!

Chcieť ísť na vysokú je jedna vec, ale povedzme si rovno, nie je to len tak. Vyžaduje si to dobré vedomosti a tiež podať prihlášky. Včas a správne vyplnené.

Ak si nie ste naisto s termínmi podávania prihlášok, prípadne Vám nie je jasné niečo iné, čo s touto témou súvisí, čítajte ďalej. Spísali sme pre Vás všetko dôležité, čo musíte vedieť o prihláškach na vysokú školu. Snáď Vám to pomôže.

Termíny podávania prihlášok na VŠ

Vyplnenie a podanie prihlášky na vysokoškolské štúdium je prvým krokom na ceste na univerzitu. Prihlášku, jej vypísanie, ani odoslanie preto neodkladajte na poslednú chvíľu, aby ste sa v dôsledku nejakej nepredvídanej komplikácie nepripravili o možnosť absolvovať prijímačky na vysnívanú školu.

Termíny na podávanie prihlášok si stanovujú jednotlivé vysoké školy samostatne, avšak býva dobrým pravidlom, že tradičným hraničným termínom je pre väčšinu škôl i odborov posledný februárový deň. Výnimku tvoria študijné programy v oblasti umenia či architektúry, kde sa zvyčajne robia aj talentové skúšky. Tu je potrebné odoslať prihlášku skôr, zvyčajne do konca novembra. A naopak na mnohé technické smery je možnosť podávať prihlášky aj behom marca. Pre istotu sa však v dostatočnom predstihu informujte o termínoch podávania prihlášok aj priamo na Vami vybranej fakulte, nech ste si celkom istí.

Formulár prihlášky

Formulár prihlášky na vysoké školy zoženiete ľahko, aj na Vašej strednej, prípadne na internete a už si ju len vytlačíte, no to možno ani nebude potrebné. Čoraz viac univerzít už totiž po novom akceptuje aj podávanie prihlášok v elektronickej forme, pričom formuláre nájdete vždy na stránkach príslušných vysokých škôl.

Čo v prihláške nesmie chýbať

Pri vypĺňaní prihlášky buďte pozorní a vypĺňajte len orámovaný text. Povinné sú údaje o Vás, nezabudnite uviesť aj typ študijného programu, druh štúdia i údaje o vysokej škole.

Prečítajte si skutočne všetky riadky, pretože text je doplnený viacerými poznámkami, pri ktorých prehliadnutí sa budete chytať za hlavu.

Správnosť údajov ešte potvrdíte čestným prehlásením a podpisom. A rozhodne nezabudnite priložiť aj doklad o zaplatení manipulačného poplatku!

E-prihláška na vysoké školy

Elektronická prihláška je novinkou posledných rokov. Oproti štandardnej prihláške býva o čosi výhodnejšia a ako isto uznáte, pre mnohých je takýto spôsob podania prihlášky aj pohodlnejší. E-prihláška je plnohodnotnou prihláškou na štúdium, stačí, keď dôsledne vyplníte všetky  požadované údaje.

Snáď sme Vám pomohli a vypĺňanie či odoslanie prihlášky na vysoké školy už pre Vás nebude strašiakom. Ak by ale predsa len niečo, sme tu. Pokojne sa na nás obráťte.

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…