Radíme... Ako na semestrálnu prácu
Prečo písať semestrálne práce poctivo a tak, ako sa majú? Okrem zisku zápočtu, čo s nimi neraz úzko súvisí, tým získate potrebnú prax a cvik, ktoré oceníte neskôr. Pri písaní prác záverečných.
Ako teda na semestrálnu správne a bez zbytočných stresov? Poradíme vám...
Hlavný cieľ a význam semestrálnych prác
Semestrálna, inak aj zápočtová či ročníková práca sa zadáva študentom s hlavným cieľom, a to získať cvik v štúdiu vedeckých metód a písania textov odbornejšieho charakteru. Taktiež pomôže študentom zdokonaliť sa v prezentácii vlastných názorov a pochopiť postupy získané štúdiom materiálov k rozoberanej téme.
Je to kvalifikačná práca, ktorá vyplýva z učebných plánov k danému predmetu a na základe jej zvládnutia sa následne hodnotí práca študentov.
Štruktúra, forma a rozsah semestrálnej práce
Semestrálnu prácu tvorí:
- preliminária – predná časť, ktorú tvorí obal, titulný list, abstrakt, obsah práce
- hlavný text - vlastný text, riešenie problému skladajúce sa z úvodu, záveru a použitej literatúry
Pokiaľ ide o hlavný text, je možné, no nemusí to tak byť, členiť ho na úvod, jadro a záver práce. Jadro, teda hlavný text má zvyčajne 2 až 3 kapitoly. Na rozdiel od seminárnej práce sa u práce semestrálnej vypracúva aj titulný list, abstrakt, zoznam skratiek a podobne.
Zvyčajne sa úvod a záver semestrálnej práce píše až po napísaní jadra, kedy už presne vieme, o čom daná práca je, aké metódy sme použili aj k akým záverom sme v nej dospeli, čo je obdobné, ako pri tvorbe práce bakalárskej či diplomovej.
Každá kvalifikačná práca sa píše v súlade s platnými normami, ktoré majú v smernici pravidiel písania záverečných prác zakomponované všetky vysoké školy. Ako dané normy uvádzajú, tieto práce majú rozsah v rozpätí od 15 do 20 normostrán, ak ich počet neurčí vyučujúci daného predmet inak.
Použitá literatúra sa v súlade s normami správneho citovania a parafrázovania musí v semestrálnej práci uvádzať správne.