Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

S akými ľuďmi môžete pracovať pri diplomovke zo sociálnej práce?

Sociálne práca je na Slovensku stále veľmi obľúbený odbor. Jeho absolvovanie vám dovoľuje pracovať v desiatkach rôznych oblastí a uplatniť sa tak v súkromnom aj verejnom sektore. Aj záverečná práca často súvisí priamo s prácou s ľuďmi, ktorí využívajú sociálne služby. Ktoré skupiny si študenti vyberajú najčastejšie a aký výskum s nimi absolvujú?

 

Bezdomovci

Len v Bratislave je podľa posledných výskumov viac ako 6 000 bezdomovcov. Toto závratné číslo môže byť však ešte väčšie, podľa odhadov až 10 000. Takáto veľká skupina ľudí poskytuje študentom dostatok priestoru pre vymýšľanie kvalitnej témy na záverečnú prácu a následnej aplikácie rôznych výsledkov, ktoré ich práca prinesie.

Sociálne slabšie rodiny

Slobodné matky s tromi deťmi, nezamestnaní, invalidi, ale aj slabšie zarábajúci ľudia s veľkými hypotékami. Pre mnohé rodiny sa organizujú zbierky, bez ktorých by nemohli fungovať. Opäť ide o skupinu ľudí, ktorú nájdeme v každom meste a väčšina z nich je aj ochotná spolupracovať.

Marginalizované rómske komunity

Túto skupinu ľudí nájdeme najmä na východnom Slovensku, kde sú početné osady bez elektriny, čistej vody a základných sociálnych služieb. Aj títo ľudia však ocenia váš záujem a ochotu pomôcť im prostredníctvom projektu, na základe ktorého sa podarilo vypracovať už veľké množstvo zmien.

Sexuálne menšiny

LGBTI komunita sa na Slovensku konečne nemusí báť prejaviť svoju orientáciu, no stále nemajú práve na ružiach ustlané. Tém pre spracovanie skúseností s prijatím tejto komunity verejnosťou je naozaj neúrekom. Nebojte sa ich osloviť, za odmenu dostanete skvelú záverečnú prácu.

Ľudia s mentálnym a fyzickým postihnutím

Aj v každom poriadnom meste máme zariadenie pre ľudí s postihnutím. Množstvo z nich si však nemôže dovoliť platiť takúto starostlivosť, a práve aj vďaka tomu máte námety na ďalšie zaujímavé témy. Výskum môže byť náročný, no prinesie svoje ovocie.

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…