Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Seriál študenta - 1. diel - Pripravujeme sa na skúšku

Skúškové obdobie – nočná mora každého študenta. Okamihy, kedy sa aj tí najsvedomitejší zo svedomitých dostanú do stresu či časovej tiesne.

Prečo nás skúškové vždy dobehne a ako sa naň pripraviť, aby sme ho konečne zvládali s prehľadom?

Všetko je dôležitejšie

Toto vám bude povedomé. Skúškové je v plnom prúde, no ja sa namiesto učenia na ďalšiu otravnú skúšku z dejín umenia, foteniky či inej zaujímavej vednej disciplíny, ktorá je predmetom (alebo s ním len okrajovo súvisí ) môjho štúdia, radšej veľmi ochotne a s nevídaným zanietením venujem úplne iným činnostiam. Zrazu je skrátka všetko dôležitejšie. Súrne je treba povysávať (hoci aj na intráku), musím si premiestniť posteľ (lebo som si práve načítala, že nábytok umiestňujeme v izbe výlučne podľa zásad feng shui) alebo som si spomenula, že som zabudla vybaviť niečo véééľmi neodkladné. A telefón, čo stále otravuje, to pípanie by dožralo asi každého.

Ale zasa, nech nie som za ignoranta, sem-tam mrknúť na Facebook musím. Veď len preto, že je nejaké skúškové, ešte nezanedbám svoj spoločenský život!

Koniec-koncov, všetko je lepšie, než len neprítomne pozerať na mastný fľak oproti na stene... Hoci, ešte nikdy nevyzeral tak zaujímavo.

Odhodlajte sa

V prvom rade to prestaňte odsúvať na potom, lebo ono si to na vás počká. Viem, o čom hovorím. Chápem, že aj počas učenia sa na obávanú skúšku sa musíte najesť, aj smäd uhasiť, ale odtiaľ-potiaľ. Vážne je treba ísť do obchodu až cez tri ulice, vraj, aby ste si vrámci pobytu na čerstvom vzduchu trochu prekrvili mozgové závity? Ale zasa, vždy lepšie ako nadopovať sa energetickými drinkami, či?

Jednoducho, skúšky sú súčasťou študentského života, bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie (či čo ste si to počas semestra nahovárali). Je preto fajn sa zbytočne nestresovať tým, že prídu... lebo prosto prídu. Naplno sa zažrať do kníh, to znie o dosť rozumnejšie, veď si len predstavte, že to tentokrát spravíte rovno na prvýkrát! Príjemná predstava, čo?

Študujte kvalitne

Čo všetko k tomu potrebujete?

Za hrsť kvalitných študijných materiálov (keď nemáte dostatok svojich, isto sa nájde nejaký ochotný spolužiak, ktorý na prednášky aj semináre chodil pravidelnejšie). Ak nie sú v tlačenej podobe, postačí aj USB kľúč nabitý informáciami. Prípadne sa skúste poradiť s profesionálmi.

Keď ich konečne máte, myslíme študijné podklady, ostáva ešte vytvoriť si tú správnu atmosféru... na učenie a hurá do štúdia. Spočiatku to pôjde ťažko, ale dookola si opakujte, že čím menej vás to baví, tým skôr to musíte mať za sebou.

Tak čo, zvládneme to tentoraz bez stresu a opravných termínov?

Ako získať prax už počas školy?

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú…

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Leto medzi maturitou a začiatkom novej etapy na vysokej škole je z pohľadu študenta najdlhšie, aké mu náš školský systém pon…

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…