Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Seriál študenta - 2. diel - Organizujeme si aj mimoškolské aktivity

Študentské roky, ach jaj, asi sa zhodneme na tom, že je to jedinečné obdobie, ktoré si je treba užiť so všetkým, čo k nemu patrí. Už nikdy predsa nebudeme mladší, ani slobodnejší...

Veď univerzitný život je pre väčšinu z nás vlastne poslednou šancou vychutnať si mladosť dosýta, byť trošku nezodpovední, blázniví, skrátka takí, akí len chceme byť (a ako stanovy intráku a fakulty dovoľujú). ☺

Ako vy najradšej trávite čas na škole (aj po nej)?

Využite voľný čas

Patríte aj vy k študentom, ktorých na vysokej najviac  baví čas mimo školy? Všetky tie chodbovice, izbovice, do toho piatkové párty v klube, koncerty, skrátka je toho toľko, čo musí jeden študent popri škole stíhať. Nečudo, že niekedy je toho času (a spánku) tak málo, že na štúdium akosi nezostáva čas. A hoci sem-tam vynechať nejakú prednášku nie je trestné, je fajn určiť si priority. Len tak, pre istotu, nech sa v tom bludnom kruhu žúrovania celkom nestratíme...

Pár tipov, čo s voľným časom (mimo školy), keď už nie je chuť, s kým, respektíve, keď chcete robiť aj niečo iné, než len popíjať:

  • Športujte – hýbať sa je fajn, navyše pohyb dosť pomáha aj mozgovej aktivite, čo najmä v skúškovom období ocení nejeden z nás. Preto sa hýbte, o to viac, o čo je vaše študijné zameranie vzdialenejšie od akejkoľvek pohybovej činnosti. Stačí si zabehnúť v univerzitnom areáli či zájsť do najbližšej posilky, každý nech si zvolí taký pohyb, aký ho bude baviť. Odporúčam aj dlhé prechádzky alebo ísť si zaplávať.
  • Dovzdelajte sa – máte veľa voľného, nijako zmysluplne využitého času medzi jednotlivými seminármi a už ani tá káva z bufetu vám nechutí tak, ako na začiatku semestra? Čo tak skúsiť jazykovku alebo iný kurz, ktorým si zasa o čosi rozšírite obzory? Skrátka využite to, že ste vo väčšom meste, kde je takýchto možností neúrekom. Všetko lepšie, ako len tak, nečinne sedieť na zadku.
  • Brigádujte – nielen v najbližšom Tescu, hoci aj to niekedy treba (keď došli zdroje), skôr sa porozhliadnite po stáži či čiastočnom úväzku v nejakej perspektívnej firme, kde by ste si aspoň teoreticky vedeli predstaviť pracovať aj po skončení školy. Máločo vám dá viac, ako stážovanie (i keď často bez nároku na mzdu či honorár) v dobrej spoločnosti. Vyzerá to skvele v životopise a je to prax na nezaplatenie.
  • Alebo niečo robte online – odhliadnuc od zdieľania a komentovania, čo ešte by ste mohli nájsť, respektíve robiť na internete? Úprimne, dnes už snáď všetko. Tí šikovnejší si dokážu poľahky nájsť online job, prípadne sa zapíšu do nejakého kurzu. Mrknite trebárs na web http://gohighbrow.com/, ktorý je plný krátkych, sotva 5-minútových lekcií z oblasti vedy, histórie aj literatúry. Každý deň niečo nové, zaslané priamo do vašej mailovej schránky.
  • Čítajte – povinnú aj voľnočasovú literatúru. A keď nemáte platný čitateľský preukaz do univerzitnej knižnice, nič to, skúste pozrieť  jednu z najväčších interaktívnych knižníc Khan Academy, kde nájdete nielen veľmi nápomocné študijné materiály. Viac na https://www.khanacademy.org/.

Skrátka sa nenuďte a neplytvajte časom, ani tým vysokoškolským. Možno sa vám  zdá, že ho máte nekonečne veľa, ale zdanie často klame...

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…