Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ukončenie štúdia na vysokej škole – čo by ste mali vedieť

čo po skončení vysokej školy

Ukončiť vysokú školu môžete dvoma spôsobmi – buď je štúdium nad vaše sily alebo máte iné dôvody, kedy (ne)dobrovoľne opustíte štúdium, alebo ste ju úspešne skončili s titulom vo vrecku.

V oboch prípadoch je potrebné vedieť, čo bude nasledovať. Vytúžená práca alebo pokračovanie na inej škole je už len konečná zastávka.

Viete o tom, dokedy ste študentom vysokej školy? Kedy je potrebné sa po skončení školy hlásiť na úrade práce? Čo robiť, ak ste odišli počas semestra? Aj na tieto otázky vám dá odpoveď tento článok.

Ak ste absolventom bakalárskeho štúdia a chcete pokračovať na magistra/inžiniera môžete si myslieť, že vás sa Úrad práce netýka. Omyl. Do 7 dní od vykonania záverečnej skúšky ( POZOR – nie promócií ) by ste mali navštíviť Úrad práce a to aj v prípade, že sa rozhodnete v štúdiu pokračovať.

Ak túto lehotu premeškáte, štát vám vyúčtuje zdravotné poistenie za dni, kedy ste neboli v evidencii.

Úrad práce, aj v prípade, že pokračujete v štúdiu, počká na stanovisko o zaradení resp. nezaradení do evidencie až na základe rozhodnutia o prijatí alebo neprijatí absolventa 1. stupňa VŠ na ďalšie štúdium. Ak budete plynule pokračovať, nevzniknú vám podlžnosti voči sociálnej poisťovni a naďalej bude za vás odvody hradiť štát.

Pre potreby Úradu práce si so sebou prineste:

  • Občiansky preukaz
  • Kópiu dokladu o práve skončenom vzdelaní ( diplom )
  • potvrdenie o dobe štúdia vydané školou po ukončení štúdia
  • vyhlásenie o (ne)podaní prihlášky na vysokoškolské štúdium akéhokoľvek stupňa

Ak absolvent 1. stupňa (Bc.) pokračuje ďalej v štúdiu (Mgr., Ing.,Ing. Arch., MUDr., MDDr., MVDr., ...) tak až do riadneho zápisu do školy za neho odvody platí štát. Nie je potrebná ani oznamovacia povinnosť – štát túto informáciu preberie z Úradu práce.

Ak ste skončili štúdium bez titulu – to je jedno z akých príčin a v ktorýkoľvek termín – je potrebné postupovať rovnako. Do 7 dní sa nahláste na Úrade práce. Vďaka tomu sa vyhnete plateniu odvodov, ktoré v tejto fáze za vás preberá štát.

Zároveň máte možnosť aktívne si hľadať prácu. Váš nový zamestnávateľ vás, po prijatí do pracovného pomeru, sám nahlási na zdravotnú aj sociálnu poisťovňu.

Prvý krok – registráciu – ale musíte spraviť jedine vy.

Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov môžete spraviť aj online, cez tento formulár.

V prípade, že pokračujete druhým stupňom vysokoškolského štúdia a pri písaní bakalárskej práce ste to stihli na poslednú chvíľu, radi vám pomôžeme s prípravou podkladov pre vašu diplomovú prácu. Nechajte si spraviť nezáväznú cenovú ponuku a vyhnite sa stresu.

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Galéria Ukončenie štúdia na vysokej škole – čo by ste mali vedieť

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…