Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Univerzita Komenského – najväčšia a najstaršia univerzita na Slovensku

Na Slovensku nie je univerzita s takou tradíciou a renomé, aké má Univerzita Komenského. Čo všetko robí z tejto vysokej školy číslo jeden u nás?

História a tradícia Univerzity Komenského 

Univerzita Komenského v Bratislave je najstaršia a najväčšia slovenská univerzita. Vznikla totiž v roku 1919 a prispela k rozmachu vzdelanosti, vedy a kultúry na Slovensku. Bola vôbec prvou vysokou školou na našom území, ktorá poskytovala možnosť študovať v slovenskom jazyku. A hoci sa od tej doby mnohé zmenilo a po celej krajine pribudli ďalšie vysoké školy, Univerzita Komenského v Bratislave si v mnohom dodnes drží prvenstvo.

13 prestížnych fakúlt UK v BA

Univerzita Komenského má trinásť fakúlt a viac ako dvadsať pedagogických, vedeckých a iných pracovísk a účelových zariadení. Lekárska fakulta UK ( založená v r. 1919), Právnická fakulta UK (založ. v r. 1921), Filozofická fakulta UK (vznik v 1921), Prírodovedecká fakulta UK (1940), Pedagogická fakulta UK (1946), Farmaceutická fakulta UK (1952), Fakulta telesnej výchovy a športu UK (1960), Jesseniova lekárska fakulta UK (1969), Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK (1980), Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK (1990), Evanjelická bohoslovecká fakulta UK (1990), Fakulta managementu UK (1991), Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK (2002).

Na fakultách univerzity študuje na všetkých stupňoch a formách štúdia ročne viac než 28 tisíc študentov, z toho v dennej forme štúdia 21 tisíc študentov. Nemalý je i počet zahraničných študentov – je ich 1 900 a prichádzajú sem z vyše 80 krajín sveta.

Univerzita Komenského príjme každý rok do prvých ročníkov štúdia takmer 7 000 nových študentov, ktorí majú možnosť  vybrať si z ponuky približne 1 300 študijných programov. Každoročne sa sem hlási omnoho viac záujemcov o štúdium, ako je možné reálne prijať, čo je jednou z najväčších nevýhod tejto univerzity. Mnohí preto pred tradíciami a prestížou predsa len uprednostnia väčšiu istotu prijatia.

Jedinečnosť najstaršej slovenskej Univerzity Komenského

Ako garantuje samotná Univerzita Komenského, jej základným poslaním je rozvíjať a šíriť vzdelanosť , no taktiež pôsobiť ako významná vedecká inštitúcia s tvorivým vedeckým výskumom.

Práve nezávislosťou svojho základného výskumu, orientáciou na výučbu a skutočnosťou, že na svojej akademickej pôde realizuje vedecký výskum takmer vo všetkých vedných disciplínach, sa výrazne posúva pred ostatné vysoké školy na Slovensku. Výučba tu je totiž založená na vlastnej vedeckej činnosti.

Univerzita Komenského sa netají svojou ambíciou byť popredným centrom európskej vzdelanosti a univerzitou s medzinárodnou orientáciou, veď sa ako jediná z našich univerzít aj každoročne vyskytuje v prestížnom rebríčku najlepších univerzít sveta, ktorý zostavujú odborníci z World University Rankings. Za uplynulý rok jej patrila 685. priečka, pričom ide o vcelku reprezentatívny výsledok, keďže sa hodnotí vyše 22 tisíc univerzít z celého sveta.

Aj toto robí z Univerzity Komenského voľbu číslo jeden pre mnohých budúcich vysokoškolákov.

 

Pozrite si aj iné z našich blogov.

Alebo Vás zaujíma Prečo som založil VSpráce.sk?

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…