Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Uplatnenie absolventov: Je to skutočne také ružové?

Väčšina ľudí ide na vysokú školu s mienkou, že si vďaka nej rýchlejšie a jednoduchšie nájdu prácu. Na jednej strane je to pravda, na Slovensku má vysokoškolské vzdelanie len okolo 12 % ekonomicky aktívnych občanov. Na druhej strane sú však aj dôležitejšie veci, ktoré pri výbere zamestnania hrajú nemalú úlohu.

 

Aké sú pracovné ponuky

Prezreli ste si niekedy pracovné ponuky na slovenských portáloch? Vo väčšine prípadov ide o ponuky, kde sa vyžaduje technické vzdelanie. Ak náhodou nevyžadujú vysokoškolské vzdelanie, ide takmer určite o prácu v priemysle. Keďže sme krajina predurčená na výrobu automobilov, obrovské percento ponúk je práve v tomto segmente.

Prax je nevyhnutná

Ak nájdete zamestnanie, ktoré zodpovedá vášmu vzdelaniu, narazíte na ďalšiu prekážku, ktorá vám môže zabrániť v jeho získaní, a to je prax. Čerství absolventi sú často odmietaní najmä z toho dôvodu, že nemajú potrebnú prax v danom odbore a zamestnávatelia uprednostnia starších a skúsenejších zamestnancov.

Priemyselná krajina

Ak sa na vysokú školu ešte len chystáte, odporúčame vybrať si technické, strojárske, elektrotechnické alebo iné podobné zameranie, ktoré vám pomôže získať vytúžené zamestnanie. Neznamená to však že iné odvetvia sú stratené, firmy potrebujú ekonómov, marketérov, manažérov aj personalistov.

Začnite stážou

Ak si chcete byť istí, že po skončení vysokej školy získate prácu, začnite v nejakej firme ako stážista ešte počas štúdia. Síce nič nezarobíte, no získate potrebné skúsenosti a prax, ktoré väčšina firiem vyžaduje. Ak budete mať šťastie, nechajú si vás v tej firme, kde praxujete, hneď po skončení štúdia.

Nečakajte na diplom

Ak ste sa aj vykašlali na stáž, prax a brigády, začnite si prácu hľadať aspoň niekoľko týždňov pred koncom štúdia. Je to z toho dôvodu, aby vám ju nevyfúkli iní absolventi, a aby ste prípadne mali čas dokázať im, že na výkon funkcie máte aj bez požadovanej praxe.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…