Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Už vieš, čo budeš robiť po vysokej škole?

Pre niektorých sa konečne blíži ten okamih a po poslednom letnom semestri sa stanú magistermi a inžiniermi. Pre mnohých študentov však práve teraz nastáva otázka, čo budú so svojim krásnym diplomom robiť. Úrad práce nie je jediná cesta. Pozrime sa na možnosti.

Už vieš, čo budeš robiť po vysokej škole?

 

Ešte je čas nájsť si brigádu

Najlepšie sú na tom študenti, ktorí už napríklad rok a pol brigádujú a po škole si ich tam plánujú nechať na trvalo. Aj vy máte ešte pol roka na to, aby ste si našli dobrú brigádu a aj keby vás potom nechceli na trvalý pracovný pomer, budete mať aspoň príjem na začiatok.

Neplatené stáže

Podobná alternatíva ako brigáda. Aj z neplatenej stáže môže nakoniec vyjsť krásna pracovná pozícia. Výhodou je, že stáž budete pravdepodobne robiť vo vašom odbore, tak sa uplatníte aj so svojim dosiahnutým vzdelaním.

Čo tak zostať na škole?

Doktorandské štúdium znamená ďalších 4-5 rokov pohody, s celkom slušným príjmom a s ubytovaním na internáte zadarmo. Nie každý však chce byť do tridsiatky študentom a miesto na katedre vám po jeho skončení nikto nezaručí.

Ostať v BA alebo sa vrátiť domov?

Toto je asi najdôležitejšia otázka. Väčšina profesii sa uplatní len v hlavnom meste a možno ešte v Košiciach. Náklady na život vo veľkom meste a ceny nehnuteľností/prenájmu však nútia človeka dobre si premyslieť, kde nakoniec zostane.

Nemusíte sa uplatniť v odbore.

Keď vaša prvá práca nebude korešpondovať s odborom, svet sa nezrúti. Potrebujete peniaze. Aj v novej práci si môžete hľadať niečo iné, len to robte iba cez prestávky, cez mobil a na svojich internetových dátach.

 

 

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…