Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Viazanie záverečnej práce: Aká väzba či obal sú najlepšie?

Po úmornom, niekoľkomesačnom boji s písaním záverečnej práce, vypracovaním výskumu a trápení s následnými korektúrami prichádza ďalší problém. Ako a kde si dať zviazať diplomovku či bakalárku? Poradíme Vám, na čo sa je pri viazaní záverečnej práce dôležité sústrediť.

Typy väzby záverečnej práce

Možno viete, no možno to bude pre Vás novinka, že diplomovú prácu, ako aj iné typy záverečných prác si môžete dať zviazať rôznymi typmi väzieb.

Najpreferovanejšia je stále lepená väzba s tvrdými doskami. Avšak nie je to jediný typ väzby. V čoraz väčšej obľube sú aj väzba hrebeňová alebo špirálová väzba, a to najmä vďaka priaznivej cene. Dajte si však pozor na to, aký typ väzby povoľuje Vaša vysoká. Nie všetky totiž akceptujú pri viazaní diplomoviek každý spôsob väzby.

Menej známym spôsobom viazania záverečných prác je väzba formou násuvných líšt. Je to skvelý spôsob väzby, nakoľko ho všetci trochu zručnejší zvládnu aj svojpomocne. Opäť ale platí, že takúto väzbu si najprv prekonzultujte minimálne s Vaším školiteľom, aby ste vedeli, či ju môžete použiť. V prípade, že áno, je to značná úspora nákladov na viazanie diplomovky alebo bakalárky, a to sa rozhodne počíta.

Rovnako tak sa však ráta aj dobrá, profesionálna pomoc, ak si s niečím ohľadne Vašej záverečnej práce neviete dať rady. Sme tu pre Vás, nezabúdajte.

Obal a farba Vašej diplomovky

Čo sa farieb obalov týka, možností je opäť viac. Napriek tomu však študenti stále preferujú isté zaužívané farby aj materiály, ktoré sa rokmi osvedčili. Na výber sú väzby textilné, ako aj kožené imitácie. Pokiaľ ide o farebnú škálu, najpoužívanejšie sú modrá a bordová, teda skôr tmavšie, seriózne pôsobiace farby. Zvoliť si však možno aj väzbu čiernu, hnedú alebo tmavozelenú. A kto má odvahu si trochu zaexperimentovať, k dispozícii sú čoraz žiadanejšie svetlé odtiene väzieb na čele s bielou a svetlomodrou. Zas a znova to však preberte aj so školiteľom, či extravagantnejší odtieň väzby Vašej záverečnej práce nebude problémom.

Hoci väčšina vysokých škôl je v tomto smere benevolentná a všetko, čo neprekračuje hranice vkusu viac-menej tolerujú, nájdu sa aj fakulty, ktoré majú už v smerniciach jasne dané, aký typ väzby, ako aj farbu dosiek a písma povoľujú, a čo naopak nie.

Potlač na diplomovej práci

V neposlednom rade si je treba zvoliť písmo na prednú dosku Vašej záverečnej práce. Najčastejšie používanými sú strieborná a zlatá farba, ale vyskytuje sa i biela, zelená, modrá alebo červená. Podstatné je, nech písmo ladí s farbou obalu.

A aby toho jeden študent v strese nemal málo, myslite aj na to, že nestačí len vytlačiť a odovzdať dva exempláre Vašej záverečnej práce. Spolu s nimi totiž prikladáte diplomovku či bakalárku aj na CD v PDF formáte. To je však už súčasťou balíka väčšiny tlačiarní, ktoré viažu vysokoškolské práce.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Ako získať prax už počas školy?

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú…

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Leto medzi maturitou a začiatkom novej etapy na vysokej škole je z pohľadu študenta najdlhšie, aké mu náš školský systém pon…

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…