Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Viete, ako správne pracovať s wordom?

Písanie bakalárskej alebo diplomovej práce má jeden malý, nazvime to pokojne, že háčik. Treba sa naučiť pracovať s kancelárskym balíčkom. Je jedno, či dáte prednosť free verzii Officu pre Linux alebo si zakúpite nejakú študentskú verziu MS Office, práca s ním je často pomalá a zložitá. Ako sa s ním vysporiadať a čo všetko musíte ovládať?

Tvorba obsahu

Tvorbu obsahu vo worde využijete iba raz a to na konci práce. Aj tak je dobré si túto funkciu osvojiť a naučiť sa ju používať. Jednoduchým vložením obsahu sa vám na vopred určené miesto vytvorí obsah, v ktorom budú všetky názvy kapitol a podkapitol vo vašej práce. S týmto súvisí aj ďalší bod.

Formátovanie

Aby sa vám práca správne zobrazovala a aby ste mohli využiť funkciu obsahu, musíte všetky články správne naformátovať. Dôležité je používanie formátovaných nadpisov H1, H2, H3 a tak ďalej. Hlavné kapitoly označte ako H1, podkapitoly ako H2 a pokračujte až po najnižšiu úroveň.  V rámci formátovania musíme spomenúť aj zarovnanie textu do bloku či použitie jedného druhu písma.

Kontrola pravopisu

Office vám pri správnom nastavení jazyka ponúka možnosť automatickej kontroly alebo opravy pravopisu. Vyhnete sa tak rôznym preklepom, nesprávnym znamienkam a iným omylom, ktoré pri napísaní desiatok strán jednoducho vzniknú. 

Číslovanie strán

Strany sa číslujú až od obsahu. Na internete nájdete desiatky návodov nastavení číslovania strán tak, aby sa začalo napríklad od tretej stránky (ako číslo jedna, lebo prvé dve sú obálka) no aby sa čísla zobrazili až na jedenástej, respektíve trinástej strane. Všetko závisí od verzie Office, ktorý používate.

Vkladanie príloh

Obrázky vkladajte vždy so zarovnaním vľavo. Nenastavujte žiadne obtekanie textu, postupne by vám to rozbilo celé formátovanie. Podobne postupujte aj pri tabuľkách, grafoch a iných prílohách, ktoré musíte zakomponovať priamo do textu. 

Vzor bakalárskej práce – kde sa inšpirovať?

Pri písaní bakalárskej práce vám dokáže naozaj intenzívne pomôcť nahliadnutie do iných bakalárskych prác, ktoré v…

Bakalárska práca - počet strán, počet znakov a počet slov

Počet strán, počet slov a počet znakov vo vašej bakalárskej práci vás bude mimoriadne zaujímať najmä kvôli jej rozsahu. V dnešnom člá…

Rozsah bakalárskej práce – závisí aj od témy?

Rozsah bakalárskej práce je často riešená téma, no napriek tomu s ním majú mnohí študenti problém. Vždy sa rieši najmä…