Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Všetko, čo by ste mali vedieť o zápise na vysokú školu

zapis na vysoku skolu

 

Skončili ste strednú školu a hurá na prázdniny. Ale skôr, ako sa rozbehnete po brigádach alebo dovolenkách, majte na mysli dôležitý krok, ktorý musí spraviť každý prvák pri nástupe na vysokú školu – zápis do prvého ročníka.

V elektronickej dobe mnohé školy prechádzajú na komunikáciu s budúcimi študentami elektronickou formou prostredníctvom emailov.

Každá škola pošle svojmu budúcemu študentovi podklady, ktoré je potrebné so sebou priniesť na zápis. POZOR – niektoré fakulty majú zápisy ešte pred letnými prázdninami. Na niektorých vysokých školách na Slovensku prebieha aj zápis do prvého ročníka online formou prostredníctvom e-prihlášky, ale je potrebné mať na pamäti, že sú isté časové rozhrania, kedy to systém umožňuje. Nenechávajte si to teda na poslednú chvíľu, prípadne, ak ste na dovolenke so slabým signálom, pretože sa môžete dostať do neželaných nepríjemností.

Školy vyžadujú mať v deň zápisu zaplatený poplatok za zápis. Od poštových poukážok sa upustilo, preferovaný spôsob je internet banking ( aj cez QR kódy ).

Pri osobnom zápise si pozrite miesto a čas. Nezriedka sa stáva, že zápis prebieha v inej budove ako sídli vaša fakulta alebo katedra. Keďže ste na škole nový/nová, vyhnite sa stresu z pobehovania po chodbách a hľadaním správnej miestnosti.

V závislosti od formy zápisu budete potrebovať mať vytlačené a podpísané viaceré dokumenty ako napríklad:

  • Zápisný list ( neplatí pre prvý ročník Bc. a Mgr. štúdia )
  • Dokumenty o BOZP
  • Čestné prehlásenie pre účely centrálneho registra študentov
  • Dokumenty k vydaniu ISIC (CKM) karty

Dokumenty sa môžu líšiť v závislosti od školy, preto odporúčame sledovať maily, resp. poštovú schránku a v prípade otázok hneď kontaktovali študijné oddelenie svojej školy.

Náš tip:
Pridajte sa na sociálne siete svojej novej vysokej školy. Dostanete tak všetky potrebné informácie (aj) o zápise a zároveň vám neuniknú novinky zo života školy a projektoch, na ktorých môžete participovať alebo využívať ich aj vy.

Po zápise dostanete Potvrdenie o zapísaní študenta, pokyny na zriadenie študentskej karty a prihlásenie do AIS školy, kde si budete nahadzovať voliteľné predmety a inak komunikovať so školou.

Súčasťou dokumentov, ktoré dostanete, je aj Potvrdenie o návšteve školy. Vďaka nemu napr. zdravotná poisťovňa eviduje, že ste naďalej študentom a štát za vás platí odvody. Tento dokument sa vám hodí aj v prípade, že na vás rodičia poberajú daňový bonus, či na rôzne zľavy, či pri hľadaní práce.

Nezabudnite si so sebou priniesť aj občiansky preukaz ( prípadne pas ).

Ako dlho trvá zápis?

V závislosti od počtu študentov a kapacít školy môže zápis trvať od 30 minút do maximálne 3 hodín. Mnohé školy ale majú už elektronický zápis, takže ušetríte množstvo času.

Čo si mám obliecť na zápis?

Určite niečo slušné. Zabudnite na tričká a tepláky. Aj keď ide skôr o formálnu záležitosť, ukazujete sa pred zrakmi iných spolužiakov a zamestnancov školy. Zápis ale môže byť dlhší, ako očakávate, preto by ste mali zvoliť pohodlné oblečenie – blúzka a sukňa u žien, a košeľa a nohavice u pánov.

Môžem niekoho splnomocniť na zápis?

V prípade prvého ročníka sa snažte byť na zápise určite osobne. V prípade nečakaných udalostí ( hospitalizácia, úmrtie v rodine ) kontaktujte študijné oddelenie a vysvetlite im situáciu. V prípade, že sa nemôžete zápisu zúčastniť a škola povolí zápis inou osobou, tá musí disponovať notársky overeným splnomocnením.

 

Zápis do školy je nevyhnutná súčasť štúdia, do ktorej sa mnohým študentom veľmi nechce. Rovnako ako do písania záverečných prác. S tým vám ale radi pomôžeme. Nechajte si vypracovať nezáväznú cenovú ponuku na podklady k bakalárskej, či diplomovej práci.

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Galéria Všetko, čo by ste mali vedieť o zápise na vysokú školu

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…