Ako by mala vyzerať vzorová rigorózna práca?
Chystáte sa rozšíriť si vaše portfólio vysokoškolských titulov o malý doktorát a premýšľate, ako by mala vyzerať práca, ktorá vám k nemu pomôže? Nuž, či už túžite po PhDr, RNDr alebo JUDr, neminie vás obhajoba slušnej a prepracovanej rigoróznej práce. Čo by v nej určite nemalo chýbať?
Nadviazanie na vaše predošlé záverečné práce
Ak ste sa celých 5 rokov sústredili napríklad na maloobchod a od toho sa odvíjala aj vaša bakalárska a magisterská práca, nemali by ste pokračovať napríklad vo veľkoobchode. Iným príkladom je napríklad humánna geografia verzus fyzická geografia alebo organická a anorganická chémia. Pokračujte vo svojej špecializácii a pokúste sa obsiahnuť všetko, čo ste sa počas písania záverečných prác naučili.
Vlastný prínos
V rigoróznej práci od vás, podobne ako v diplomovej, očakávajú nejaký vlastný prínos. Mal by však spočívať v niečom hodnotnejšom, nesmiete ho vytvoriť len zo zozbierania a spočítania nejakých voľne dostupných internetových údajov. Skúste vytvoriť vlastný dotazník, spravte výskum, analyzujte ho, vyberte vzorové skupiny, ktoré potvrdzujú/vyvracajú vašu hypotézu a spravte z toho závery.
Nemusíte za každú cenu objaviť liek na rakovinu
Mal iste nejakú hypotézu, a ani 1000 laboratórnych testov vám ju nepotvrdili? Gratulujeme, vyvrátili ste ju a vaša práca je rovnako hodnotná, ako všetky ostatné. Aj slávnym vedcom trvali niektoré pokusy celé desaťročia, počas ktorých mnohé svoje hypotézy zavrhli.
Nadviažte spoluprácu
Najlepšie s niektorým z vyučujúcich. AK vo svojej práci použijete výsledky, ktoré objavil jeden z vašich mentorov (samozrejme, vhodne a korektne ocitované), určite si pridáte malý bonusový bodík pri záverečnom rozhodovaní.
Nezabudnite sa vašu tému poriadne naučiť, nie je nič horšie, ako keď neviete, čo má vaša práca vlastne dokázať.