Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Výber vysokej školy? Takto nájdete tú pravú

Výber vysokej školy je pre mnohých stredoškolákov nočnou morou. Nevedia, kam sa chcú v źivote vydať a čo chcú vlastne robiť. Ak aj vás čaká obdobie rozhodovania a neviete si poradiť sami, prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám zaručene pomôžu.

Výber vysokej školy

 

Ktorý predmet vás baví

Ako prvá myšlienka príde stredoškolákom na um fakt, že by si mali vybrať školu podľa predmetu, ktorý ich najviac baví a v ktorom majú najlepšie výsledky. Je to síce pravda, no 90 % ľudí baví napríklad telesná výchova a všetci predsa nemôžu ísť na Fakultu Telesnej výchovy a športu.

V čom nájdete uplatnenie

Aký priemysel prekvitá vo vašom meste? Po akom odbore sa firmy najviac zháňajú? Nedostatok ktorého povolania je vo vašom regióne? Ak si odpoviete správne na tieto otázky, možno nájdete aj odpoveď na to, ktorú školu si vybrať.

Aké je hodnotenie školy

Ak ste si konečne vybrali odbor a školu, ktorá ho ponúka, mali by ste si čo-to zistiť aj o kvalite a spokojnosti študentov s touto školou. Niektoré firmy majú v inzerátoch o zamestnaní uvedené, že akceptujú absolventov vysokej školy s výnimkou niektorej z nich, ktorá nemá práve dobré meno.

Zvládnete ju?

Okrem iného si musíte zvážiť aj to, či daný odbor zvládnete. To, že vás bavila chémia a biológia, chcete pomáhať ľuďom a váš región trpí akútnym nedostatkom lekárov neznamená, že zvládnete štúdium medicíny. Objavte čaro sebakritiky a vyberte si odbor, ktorý zvládnete.

Pozor aj na financie a čas

V neposlednom rade stojí na mieste aj otázka toho, ako ďaleko sa vybraná škola nachádza od vášho bydliska. Vysokoškolský život, bývanie a cestovanie niečo stoja, a pri niektorých školách nie je čas na to nájsť si brigádu. Dobre zvážte aj svoje finančné a časové možnosti.

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…