Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Výhody externého štúdia na vysokej škole

Rozhodujete sa, či ísť na vysokú školu, alebo budete radšej študovať externe? Obe formy majú svoje výhody a nevýhody. Dnes sa pozrieme na výhody diaľkového štúdia na vysokej škole.

interne-extrerne studium na vysokej skole

Je potrebné si uvedomiť, že voľbou externého štúdia prichádzate o možnosť študovať v kolektíve ľudí rovnakého zmýšľania. Ak potrebujete s učivom poradiť alebo ho s niekým skonzultovať, musíte sa obrátiť na školiteľa alebo si informácie dohľadať na internete.

Výhody externého štúdia ale môžu výrazne prevyšovať jeho nevýhody. Kedy takéto situácie nastanú?

1. Práca popri štúdiu

Asi najčastejšou príčinou štúdia na diaľku je práca. Množstvo šikovných ľudí si „dokončuje“ školu popri zamestnaní. Tu môžeme identifikovať dve skupiny ľudí. Prvou sú zamestnanci, od ktorých si štúdium ( a titul ) vyžaduje zamestnávateľ. Ide zväčša o vekovo starších študentov, ktorí sa dovzdelávajú vo svojom odbore. Druhú skupinu tvoria šikovní mladí ľudia, ktorí by boli úspešní aj bez vysokoškolského diplomu ale rozhodli sa rozšíriť svoje vedomosti. Obom skupinám ale externé štúdium poskytuje flexibilitu. Študovať a učiť sa na skúšky môžu po večeroch, víkendoch alebo počas cestovania v rámci práce vo forme napr. audiokníh. Na druhej strane je potrebné skĺbiť pracovný, častokrát rodinný život + samotné štúdium.

2. Získaná prax

Škola mnohokrát pripraví študentov len v rovine teórie. Externista má veľkú výhodu, pretože prichádza z pracovného prostredia, kde už zažil prax. Učivo mu tak môže byť jasnejšie a jednoduchšie, pretože pozná reálie pracovného života. Ak študent denného štúdia na vysokej škole nepraxuje v odvetví, mnohé z vecí, ktoré sa naučí ostanú len teoretickým základom, ktorý môže a nemusí neskôr využiť v praxi. Diaľkový študent ale žije teóriou aj praxou v rovnakom čase, čo mu môže priniesť veľkú výhodu.

3. Financie

Ako iste viete, štúdium na diaľku je spoplatnené, kdežto študenti denného štúdia sú od týchto poplatkov oslobodení. Výhodou externistov je fakt, že majú finančné zázemie a na externé štúdium sa hlásia po dôkladnom zvážení, ako tento krok ovplyvní ich (rodinný) rozpočet. Mnohí študenti denného štúdia si popri škole musia privyrábať, aby pokryli svoje náklady na život a štúdium.

4. Rozhodovanie

Mnohí študenti stredných škôl, najmä gymnázií, stoja vo 4. ročníku pre dôležitým životným krokom – pracovať alebo pokračovať na vysokej? Ak pokračovať, tak na akej?

Vedeli ste, že až 46% absolventov vysokej školy nepracuje v odbore, ktorý vyštudovali?

Mnohí stredoškoláci teda nevedia, ktorý odbor je práve ten ich a budú sa v ňom chcieť realizovať aj po skončení štúdií. Externista má výhodu v tom, že má dostatok času si toto rozhodnutie premyslieť, pracuje v odbore, ktorý zároveň aj študuje a vie si tak podstatne lepšie vybrať samotný odbor.


5. Miera samostatnosti

Či už ide o rozhodovanie, na akú školu ísť ( často u stredoškolákov ovplyvnené prostredím a rodinou ) alebo aj o samotné štúdium – externisti majú veľkú výhodu v samostatnosti. Mnohé z tém, ktoré sa preberajú na prednáškach, si diaľkoví študenti musia doštudovať cez internet. Pritom získavajú komplexnejší pohľad na problematiku, sú samostatnejší a rozširujú si vedomosti o zdroje, ktoré im prednášajúci nemusel/nevedel poskytnúť.

Či už sa rozhodnete pre denné alebo externé štúdium, všetko sa končí záverečnou prácou s ktorou vám radi pomôžeme kvalitnými podkladmi.

 

 

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…

Čo znamená titul CSc.? Ako osloviť človeka s CSc.?

  Titul CSc. (Candidatus Scientiarum) je vedecký titul, ktorý sa udeľoval v bývalých socialistických krajinách, vrátane Československa, počas 20…

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…