Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Vysoké školy v Českej republike: Vyplatí sa vycestovať za štúdiom?

Oplatí sa štúdium u našich západných susedov? Aké sú najväčšie výhody a prínosy štúdia na českých univerzitách?

Tieto aj mnohé ďalšie otázky sa vám pokúsime teraz zodpovedať.        

Dve najprestížnejšie české vysoké školy

Asi nenapíšeme nič prevratné, keď spomenieme, že drvivá väčšina slovenských študentov sa v Čechách hlási najmä na dve najprestížnejšie české vysoké školy - na Masarykovu univerzitu v Brne a pravdaže na svetoznámu Karlovu univerzitu v Prahe. Práve tieto dve univerzity majú nielen v Česku a u nás, ale i vrámci okolitých štátov veľmi dobré renomé a právom sú tak považované za tie najprestížnejšie. Nečudo, že sa na ne hlási aj najviac študentov a nie je vôbec jednoduché sa sem dostať. Ak sa vám to už však podarí, prvý veľký úspech máte za sebou.

Najväčšie výhody štúdia v Čechách

Študenti logicky myslia na budúcnosť, čo potom, po škole, a tak sa čoraz viac z nich orientuje nielen na nejaké, hocijaké, ale na skutočne kvalitné vysokoškolské vzdelanie, ktoré bude mať cveng aj po jeho absolvovaní. Aj preto sa mnohí mladí Slováci hlásia na české vysoké školy.  Akosi sa spoliehajú na to, že keď ich budúci zamestnávateľ uvidí v životopise titul z takejto prestížnej, navyše českej univerzity, má body k dobru, ak nie celkom vyhrané.

Prípadne uvažujú o uplatnení sa na českom trhu práce, ktorí je pre mnohých Slovákov stále lákavejší a keďže jazyková bariéra je minimálna, nič im nebráni usadiť sa v Česku natrvalo.

Za ďalšiu veľkú výhodu českých vysokých škôl sa považuje širšia paleta odborov ako na Slovensku. Viacerí Slováci si vyberajú Čechy aj preto, lebo je tu kladený väčší dôraz na samostatnosť, nielen pokiaľ ide o štúdium, ale aj ich pobyt v cudzej, hoci blízkej krajine, potreba dorozumieť sa v inom jazyku, to všetko je pre mnohých mladých veľkou výzvou a motiváciou.

A neposlednom rade, zatiaľ čo u nás, najmä pri odboroch s menším počtom študentov, sú predmety pevne dané a s rozvrhom sa dá hýbať len veľmi oklieštene, na českých univerzitách je sloboda vo výbere, kombináciách aj konečnom nastavení predmetov i rozvrhu omnoho flexibilnejšia. Pravdaže, neplatí to bezvýhradne, ale vo všeobecnosti možno skutočne povedať, že české vysoké školy to majú o čosi lepšie nastavené.

A nevýhody vysokých škôl v Česku?

Nevýhody štúdia u našich západných susedov  spočívajú najmä v  praktických záležitostiach. Je treba sa pripraviť na to, že v prípade štúdia v Prahe či Olomouci budete omnoho dlhšie cestovať, je to taktiež nákladnejšie a zrejme aj z týchto dvodov sa domov nedostanete tak často, ako keby ste študovali trebárs v Nitre či Banskej Bystrici.

Čo sa týka jazyka, české univerzity umožňujú slovenským študentom rozprávať rodnou rečou,  dokonca aj seminárne práce či záverečné práce (bakalárske práce, diplomové práce) môžete napísať po slovensky, s tými vám navyše vieme pomôcť aj my, no to je asi tak všetko. Prednášky sú totiž v češtine, rovnako aj všetky skriptá a učebnice. A hoci nám je český jazyk stále blízky, učiť sa v češtine je náročnejšie, minimálne zo začiatku určite. Predovšetkým odborná čeština sa od slovenčiny podstatne líši, takže toto môže byť kameňom úrazu.

V globále však štúdium v Čechách vyznieva pozitívne, takže ak pre vás vzdialenosť ani iný jazyk nie sú problémom, ba naopak, skôr v tom vidíte výhody a nové možnosti, hor sa do toho!

 

Pozrite si aj iné z našich blogov.

Alebo Vás zaujíma Prečo som založil VSpráce.sk?

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…