Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Vytvárate dotazník k diplomovej práci? Držte sa tohto

Dotazníky sú skvelým spôsobom kvalitatívneho výskumu, ktorý sa čím ďalej tým viac dostáva do vypracovaní diplomových prác. Aj dotazník však potrebuje formu, ktorá je hodná vysokoškoláka. Ako by mal taký ideálny dotazník vyzerať? 

Kvalitatívny vs. kvantitatívny výskum

Kvantitatívny výskum je niečo, čo dokážeme spraviť z pohodlia domova pomocou údajov z internetu, napríklad zo sčítania obyvateľstva alebo zo štatistického úradu. Jednoduchými (alebo aj zložitými) matematickými vzorcami vypočítame určitú pravdepodobnosť, ktorú hľadáme, nájdeme v nej súvislosti a z toho vyvodíme závery.

 

Kvalitatívny výskum by však nemal chýbať v žiadnej práci. Napríklad nám vyšlo, že nejaká malá obec na Slovensku má takmer nulový počet nezamestnaných ľudí. Z kvantitatívneho výskumu nám teda vyjde záver, že je tam veľa možností zamestnania. V skutočnosti však pri návšteve obce zistíme, že tam žijú len starí ľudia, alebo že všetci sú síce zamestnaní, ale dochádzajú do práce 50 km.

Koľko by sme mali mať respondentov?

TO je rôzne, záleží od témy. Niekedy stačí rozhovor so starostom obce, inokedy treba ľudí viac. Ak máte tému, pri ktorej chcete mať čo najširšie výsledky od všetkých vekových skupín, tak napríklad rozošlete 500 dotazníkov online a 500 dáte starším ľuďom na ulici. Niektorí vedci používajú aj mocniny dvoch, v tomto prípade by ste museli mať 1024 dotazníkov.

Pozor na citlivé témy

Veľmi ľahko sa vám môže stať, že ľudí pri otázkach urazíte, v horšom prípade na vás zavolajú políciu. Neodporúčame robiť dotazník o mladých rodinách na detských ihriskách s osamelými mamičkami. Veľmi ľahko vás označia za devianta a budete mať čo vysvetľovať. Pozor aj na náboženské a politické témy.

Nechajte si poradiť  

Ak vás váš vedúci práce naviedol na vypracovanie dotazníku, mal by vám pomôcť s výberom otázok tak ,aby vám nespôsobil žiadne problémy. Vytvorte spoločne perfektný dotazník a ozvláštnite vašu diplomovú prácu.

 

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…